Москвада 14 кишига мигрантларни ноқонуний рўйхатга олиш айби қўйилмоқда.
Москвада мигрантларни миграция қайдномасига ноқонуний «регистрация» билан шуғулланган жиноий гуруҳ ташкил этиш билан шуғулланган 14 кишига нисбатан жиноий иш қўзғатилди, деб хабар берилади Россия СКнинг телеграм-каналида.
Аввалроқ пойтахтдаги жиноятчилар полиция ҳомийлигида 100 мингга яқин муҳожирни ноқонуний рўйхатга олиб, камида 420 миллион рубл даромад олгани хабар қилинганди.
“Россия Давлат тергов қўмитаси томонидан Москва шаҳрида ноқонуний миграцияни ташкил этиш ва мансаб ваколатини суиистеъмол қилиш бўйича жиноят ишини тергов қилиш доирасида жиноий гуруҳ белгилари аниқланди. Жиноий гуруҳни ташкил қилиш ва унда иштирок этиш бўйича 14 нафар шахсга нисбатан жиноят иши қўзғатилди”, – дейилади хабарда.
Тергов маълумотларига кўра, 2018 йилдан 2022 йилгача айбланувчилар Москва ва Москва вилоятида ётоқхоналар ишини ташкил қилишган. Улар меҳмонхоналарни ўзлари ва ишончли шахслар номига расмийлаштиришган. Улар доимий равишда ётоқхона ўринлари сонидан кўп жойга чет элликларни вақтинчалик “регистрация” қилган.

В Москве на 14 человек завели дело о нелегальной постановке мигрантов на учет.
Уголовное дело завели в Москве в отношении 14 человек, причастных к организации преступной группировки, промышлявшей незаконной постановкой мигрантов на миграционный учет, сообщается в Telegram-канале Следственного комитета России.
Ранее сообщалось, что преступники в столице под покровительством полиции незаконно поставили на миграционный учет около 100 тысяч нелегальных мигрантов, заработав не менее 420 миллионов рублей.
“В рамках расследования уголовного дела об организации незаконной миграции и превышении должностных полномочий ГСУСК России по Москве выявлены признаки преступного сообщества. В отношении 14 лиц возбуждено уголовное дело по признакам организации преступного сообщества и участия в нем”, – говорится в сообщении.
По данным следствия, обвиняемые с 2018 по 2022 годы организовали работу хостелов на территории Москвы и Московской области. Они зарегистрировали отели на себя и на доверенных лиц. В хостелах соучастники оформляли временную регистрацию иностранцам, систематически превышая лимит койко-мест.