Moskvada Tergov qo‘mitasining harbiy tergov bo‘limi vakillari va IIV xodimlari noqonuniy migratsiya faktlarini aniqlash va sobiq muhojirlar tomonidan qonunchilikka rioya etishini nazorat qilish maqsadida reyd o‘tkazdi, deb yozadi “Kommersant”.
Ushbu tekshirish natijasida Rossiya fuqaroligini olgan bir necha o‘nlab muhojirlarga ro‘yxatga olish uchun harbiy xizmatga chaqiruv qog‘ozi berildi.
Nashrning yozishicha, reyd “Shelkovskaya” metro bekati yaqinidagi avtovokzalda, sabzavot ombori va Moskva sharqidagi yotoqxonalarda bo‘lib o‘tgan.
Ilgari bunday tekshiruvlar Moskva viloyatining Serpuxov va Chexov shaharlarida ham o‘tkazilgan: harbiy tergovchilar harbiy ro‘yxatdan o‘tmagan o‘n nafar sobiq muhojirni aniqladi, deb xabar qildi Tergov qo‘mitasining harbiy tergov boshqarmasi.
O‘tgan yilning kuzida Rossiya Federatsiyasi Tergov qo‘mitasi rahbari Aleksandr Bastrikin migrantlar Ukrainaga qarshi urushda qatnashishni istamasa, ularni fuqarolikdan mahrum qilishni taklif qilgan edi.
“Maxsus harbiy operatsiya davom etayotgan bir paytda, menimcha, ularni maxsus harbiy operatsiyaga jalb qilish kerak, agar siz Rossiya Federatsiyasi fuqarosi sifatida harbiy burchingizni bajarishga tayyor bo‘lmasangiz, bunday odamni fuqarolikdan mahrum qilish qarorini qabul qilish kerak”, degan edi u.
Shundan keyin Rossiyada muhojirlarga qarshi reydlar hollari tez-tez uchray boshladi. Xavfsizlik kuchlari Rossiya fuqaroligiga ega bo‘lgan muhojirlarni qo‘lga olib, harbiy ro‘yxatdan o‘tkazish ishlarini ko‘paytirdi. Dekabr oyida xorijiy fuqarolar harbiy ro‘yxatga olishdan bo‘yin tovlagani uchun Rossiya fuqaroligidan mahrum etila boshlagani haqida xabarlar paydo bo‘la boshladi.

В Москве представители военного следственного отдела СКР и сотрудники МВД провели рейд по выявлению фактов незаконной миграции и контролю соблюдения законодательства бывшими мигрантами, пишет “Коммерсант”.
По итогам этой проверки нескольким десяткам мигрантов, получившим гражданство РФ, вручили повестки в военкомат для постановки на учет.
Рейд, по данным издания, прошел на автовокзале рядом с метро “Щелковская”, на овощной базе и в хостелах на востоке Москвы.
Ранее такие проверки прошли в Серпухове и Чехове в Московской области: военные следователи выявили десять бывших мигрантов, не вставших на воинский учет, сообщили в военном следственном отделе Следственного комитета.
Лишать мигрантов гражданства, если они не желают принимать участие в войне против Украины, осенью прошлого года предлагал глава Следственного комитета РФ Александр Бастрыкин.
“Пока идет специальная военная операция, я думаю, надо привлечь их к проведению специальной военной операции. Если ты не готов, будучи гражданином РФ, исполнять свой воинский долг, надо принимать решение о лишении такого человека гражданства”, – заявил он.
После этого в России участились случаи рейдов на мигрантов. Силовики задерживали мигрантов с российским гражданством и ставили их на воинский учет. В декабре начали появляться сообщения о том, что иностранных граждан начали лишать гражданства РФ за уклонение от воинского учета.