Қуръонни ёқишда гумонланувчи шахс қидирилмоқда.
Интернетда Қуръон китоби ёқиб юборилган видео пайдо бўлганидан кейин Москва полицияси жиноий иш очди. Бу ҳақда ИИВ Москва бўйича бош бошқармасига таяниб, ТАСС хабар берди.
Полиция маълумотларига кўра, воқеа Москванинг Шарқий округида содир бўлган. Қуръонни ёқишда гумонланувчи қидирилмоқда.
“Astra” хабарига кўра, 15 апрель куни тушдан кейин полиция томонидан жамиятга нисбатан аниқ ҳурматсизликни ифодаловчи ва диндорларнинг диний туйғуларини камситиш мақсадида содир этилган оммавий ҳаракатлар (Россия Жиноят кодексининг 148-моддаси 1-қисми) моддаси бўйича тергов ўтказилмоқда. Видеодаги шахс Косино-Ухтомский ҳудудидаги Белое кўли яқинида Қуръон китобини ёқиб юборган.
Видеони Чеченистон раҳбари Рамзан Қодиров қоралади. У видеонинг «Москвада масжид қурилиши билан боғлиқ масала ҳал бўлганидан кейин» тарқалганини «шубҳали» деб атади. Унинг фикрича, Қуръонни таҳқирлаш «Ғарб либерал провакаторларининг ташриф қоғози ва қуроли».
«Техниклар видео мессенжерларда тарқалишидан олдин Украинага юборилганини аллақачон аниқлашган. Украина провокаторлари Қуръон китобини биринчи марта ёқиб юбораётгани йўқ, худди шу ишни Ғарбнинг барча турдаги либерал ҳуқуқ фаоллари ёқтиради. Яқин орада провокаторларнинг шахси аниқланади, у муносиб жазога тортилади», деб ёзди Қодиров ижтимоий тармоқда.
Белое кўли Москванинг Косино-Ухтомский туманидаги Святое кўли яқинида жойлашган бўлиб, февраль ойидан маҳаллий аҳоли масжид қурилишига қарши кўчада намойишлар ўтказган эди. Қодиров бўлаётган воқеаларни «провокация» деб атади ва намойишчиларни «пулемётлар ўрнатилган хандақлар»га юборишни таклиф қилди.
5 апрель куни Москва мэри Сергей Собянин масжид Святое кўли ҳудудида қурилмаслигини ва унга Косино метро бекати яқинида ер ажратилишини маълум қилди. Чеченистон раҳбари Собянинга миннатдорчилик изҳор қилиб, «ҳаммага мос келадиган ажойиб ечим топганини» айтди. Бу ҳақда “Кун.уз” ёзмоқда.

Разыскивается подозреваемый в сожжении Корана. Московская полиция возбудила уголовное дело после того, как в Интернете появилось видео сожжения Корана. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на главное управление МВД по Москве.
По данным полиции, инцидент произошел в Восточном округе Москвы. Подозреваемый в сожжении Корана разыскивается.
В главке отметили, что в ходе мониторинга сети интернет полицейские выявили видеоролик, где запечатлено осквернение Корана. Предположительно, это совершено на территории Восточного округа Москвы. «В настоящее время по факту произошедшего возбуждено уголовное дело. Сотрудниками полиции проводится комплекс оперативно-разыскных мероприятий, направленных на выяснение всех обстоятельств, установление и задержание подозреваемого», — сказали в пресс-службе.
Как сообщает «Астра», полиция проводит расследование по статье 148 ч. 1 УК России.
Человек на видео сжег Коран у озера Белое в Косино-Ухтомском районе.
Видео осудил лидер Чечни Рамзан Кадыров. Он назвал «подозрительным» тот факт, что видео было выпущено «после того, как был решен вопрос, связанный со строительством мечети в Москве». По его словам, осквернение Корана — «визитная карточка и оружие западных либеральных провокаторов».
«Технические специалисты уже установили, что видео было отправлено в Украину до того, как оно было распространено в мессенджерах. Украинские провокаторы уже не в первый раз жгут Коран, чем любят заниматься правые либералы всех мастей на Западе. В ближайшее время личность провокатора будет установлена, он понесет наказание», — написал Кадыров в соцсети.
Озеро Белое находится недалеко от Святого озера в Косино-Ухтомском районе Москвы, где местные жители с февраля проводят уличные акции протеста против строительства мечети. Кадыров назвал происходящее «провокацией» и предложил отправить протестующих в «траншеи с автоматами».
5 апреля мэр Москвы Сергей Собянин сообщил, что мечеть в районе Святого озера строиться не будет, а для нее будет выделена земля возле станции метро «Косино». Глава Чечни выразил благодарность Собянину и сказал, что он «нашел отличное решение, которое устраивает всех». Об этом пишет «Кун.уз».