Moskva shahar meri Sergey Sobyanin 2025-yilda Moskvada migrantlar uchun patentlar 8,9 ming rublni tashkil qiladi, bu hozirgi narxdan deyarli 1,5 ming rublga yuqori bo‘lishini ma’lum qildi.
TASS muxbirlari bilan suhbatda merning taʼkidlashicha, poytaxt hokimiyati “migrantlar Rossiya fuqarolari to‘laydigan soliqlarga mos pul toʻlashini” taʼminlashga harakat qilmoqda.
“Fuqarolarimizning har oylik daromad soligʻi oʻtkazmalaridan kelib chiqib, ularni ushbu toifadagi ishchilar bilan solishtiramiz. Odatda, bular past malakali odamlardir”, — dedi Sobyanin.
Uning so‘zlariga ko‘ra, hozirda Moskvada patent narxi 7,5 ming rublni tashkil etadi, kelasi yilning 1 yanvaridan esa u 8,9 ming rublgacha ko‘tariladi.
Bu chora xorijliklar va rossiyaliklar uchun ish beruvchilarning xarajatlarini tenglashtirish imkonini berishini tushuntirgan hokim, mexanizm ancha oldin yaratilganini ta’kidlab, bu ish beruvchilar uchun migrantlar Rossiya fuqarolaridan ko‘ra kam xarajat bo‘lmasligi uchunligini aytgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ayni paytda poytaxtda 450 mingga yaqin berilgan va mehnat patentlari soni sezilarli darajada oshgani yo’q.

В 2025 году патенты для иностранных рабочих в Москве будут стоить 8,9 тысячи рублей, что почти на 1,5 тысячи рублей выше нынешней стоимости. Об этом сообщил мэр столицы Сергей Собянин.
В беседе с журналистами ТАСС градоначальник отметил, что столичные власти стремятся сделать так, чтобы «мигранты платили сопоставимые деньги с российскими гражданами с точки зрения налогов».
«Мы исходим из перечисления нашими гражданами подоходного налога ежемесячного и сопоставляем с этой категорией работников. Как правило, это невысокая квалификация людей», — сказал Собянин.
По его словам, в настоящее время в Москве стоимость патента составляет 7,5 тысячи рублей, а с 1 января следующего года она поднимется до 8,9 тысячи рублей.
Мэр пояснил, что данная мера даст возможность выравнивать расходы работодателей на иностранцев и россиян, отметив, что механизм был создан давно, «он как раз и регулирует эту историю, чтобы мигрант не обходился дешевле работодателям, чем наши граждане».
Он также заявил, что в столице не наблюдается значимого роста числа выданных трудовых патентов, сейчас действующих насчитывается около 450 тысяч.