2025-yil aprel oyida Moskva shahar sudi “Moskva shahridagi o‘zbek milliy-madaniy avtonomiyasi”ni yopish to‘g‘risida qaror qabul qildi.
Tashkilot 2015-yildan buyon faoliyat yuritib, Rossiya poytaxtida o‘zbeklarga o‘z tili, an’analari va madaniyatini saqlab qolishga yordam berib kelayotgan edi.
Yopilish sabablari
Rossiya Adliya vazirligi avtonomiyani yopish uchun quyidagi qonunbuzarliklarni ko‘rsatib, sudga murojaat qildi:
• Tashkilot hujjatlarda ko‘rsatilgan manzilda joylashmagan va uning haqiqiy joylashgan joyini aniqlashning iloji bo‘lmagan.
• Avtonomiya nizomida Rossiya qonunlariga mos kelmaydigan bandlar bo‘lgan.
• Avtonomiya qayta-qayta eslatilganiga qaramay, o‘z faoliyati to‘g‘risida hisobot, boshqaruv va moliyaviy hujjatlar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni taqdim etmagan.
Baxrom Ismoilovning bayonotlari
2022-yildan 2025-yilning yanvarigacha «avtonomiya»ni boshqarib kelgan Baxrom Ismoilovning bir necha bayonotlari Rossiya davlat organlari, LDPR kabi millatchi partiyalarning noroziligiga sabab bo‘ldi. U Rossiyadagi o‘zbeklarning kelajakda soni bo‘yicha mamlakatda uchinchi o‘rinda turishini ta’kidlagan. U, shuningdek, O‘zbekiston aholisining 100 million kishiga ko‘payishi va o‘zbeklarning dunyo bo‘ylab tarqalib ketishini aytgan.
2025-yilning yanvarida asli navoiylik, Rossiya Ichki ishlar vazirligi va Komi Respublikasi davlat idoralarida tajribaga ega Soip Ro‘ziboyev «avtonomiya»ning yangi rahbari etib tayinlandi. Biroq rahbariyat o‘zgarganiga qaramay, tashkilot Adliya vazirligi va ayrim siyosatchilarning ko‘ziga yomon ko‘rinib qolgani uning tugatilishiga olib keldi.
Rossiya Davlat Dumasi Ismoilovning faoliyatini, jumladan, fuqarolikni olishi, biznesi va diasporada ishlashini tekshirishni boshladi.
Rossiya fuqarosi sifatida Rossiyaga sodiqligini TV va boshqa OAVlarda ko‘rsatib kelgan Ismoilov nega rossiyalik siyosatchilarning g‘azabiga uchradi?
Shuni ham aytish lozimki, 2022-yilda UzMigrant veb-saytiga aloqador NorthJobs kompaniyasi o‘zbekistonliklarga Rossiya armiyasida kontrakt xizmatiga kirishga yordam bergani haqida yozilgan edi.
Har ikkala loyiha, ya’ni UzMigrant va NorthJobs o‘zbekistonlik, lekin uzoq vaqtdan beri Rossiyada yashab, ishlab kelayotgan huquqshunos Baxrom Ismoilovga tegishli. U YouTube’dagi videolaridan birida harbiy xizmat qilish orqali Rossiya fuqaroligini atigi uch oy ichida olish mumkinligini aytgan edi.
Biroq Ismoilovning o‘zi bularning barchasini rad etgan. Uning aytishicha, u harbiy amaliyotlarda qatnashish uchun hech kimni yollamagan, harbiylar bilan hamkorlik qilmagan va uning kompaniyasi muhojirlarga faqat yuridik yordam ko‘rsatgan.

В апреле 2025 года Московский городской суд вынес решение о ликвидации «Узбекской национально-культурной автономии в городе Москве».
Организация работает с 2015 года, помогая узбекам сохранять свой язык, традиции и культуру в столице России.
Причины закрытия
Минюст России обратился в суд с иском о закрытии автономии, указав на следующие нарушения:
• Организация не находилась по указанному в документах адресу и установить ее фактическое местонахождение не представилось возможным.
• В уставе организации имелись пункты, противоречащие российскому законодательству.
• Несмотря на неоднократные напоминания, организация не предоставила информацию по отчету о своей деятельности, управленческим и финансовым документам.
Заявления Бахрома Исмаилова
Ряд заявлений Бахрома Исмаилова, возглавлявшего «автономию» с 2022 по январь 2025 года, вызвали протесты со стороны российских государственных органов и националистических партий, таких как ЛДПР. Он отметил, что в будущем численность узбеков в России станет третьей по величине в стране. Он также сказал, что население
Узбекистана увеличится на 100 миллионов человек и узбеки расселятся по всему миру.
В январе 2025 года новым главой «автономии» был назначен уроженец Навои Саип Рузибоев, имеющий опыт работы в государственных органах МВД России и Республики Коми. Однако, несмотря на смену руководства, репутация организации среди Министерства юстиции и некоторых политиков привела к ее роспуску.
Государственная Дума России начала расследование деятельности Исмаилова, включая его гражданство, бизнес и работу в диаспоре.
Как служивший России «верой и правдой» Исмаилов попал в немилость российских политиков?
Сообщалось, что компания NorthJobs, аффилированная с сайтом UzMigrant, помогла узбекистанцам поступить на контрактную службу в российскую армию.
Оба проекта, UzMigrant и NorthJobs, принадлежат Бахрому Исмаилову, юристу из Узбекистана, долгое время живущему и работающему в России. В одном из своих видео на YouTube он рассказал, что получить российское гражданство можно всего за три месяца, отслужив в армии.
Однако сам Исмаилов все это отрицал. Он заявил, что не вербовал никого для участия в военных операциях, не сотрудничал с военными, а его компания оказывала мигрантам лишь юридическую помощь.