Москвадаги қорнинг баландлиги бир асрдан ортиқ турган рекордни янгилади. Пойтахтда 1919 йилдан бери бундай қор уюмлари бўлмаган экан. Русча “Ваня” деб аталган циклон Россияга чинакам рус об-ҳавосини олиб келди. Унинг натижасида бир кун ичида ойлик ёғингарчиликнинг бешдан бир қисми тушди. Россиянинг бутун Европа қисми: Тула, Курск, Брянск ва Липецк вилоятлари қор остида қолди. Йўлларда кўплаб бахтсиз ҳодисалар ва тирбандликлар кўпайди. Йўл ишчиларининг кучайтирилган гуруҳлари ва қор тозалаш техникаси табиий офатга қарши курашмоқда.
Синоптикларнинг маълумотларига кўра, пойтахт вилоятида циклон ҳафта охиригача давом этади. Шунингдек, унга сўнгги олти йилдаги энг кучли қуёш чақнаши натижасида юзага келган кучли магнит бўрони ҳамқўшилади.
Туладаги иккита турар-жой биноси ва битта ишлаб чиқариш корхонасининг томлари қор қопламининг оғирлиги остида қулаб тушди. Фавқулодда хизматлар маълумотларига кўра, жароҳатланганлар бор. Прокуратура текширувлар ўтказмоқда. Туланинг айрим ҳудудларида жамоат транспорти фалаж ҳолатида қолди. Автобуслар қор уюмларидан ўта олмади.
Брянскда кўп километрлик тирбандликлар пайдо бўлди. Шаҳардан чиқишлар деярли ёпилиб қолди. Курск ва Липецк вилоятларида ҳам худди шундай вазият.
Пойтахт вилоятида бу қиш ўтган барча рекордларни янгилашга жиддий қарор қилди. ВДНХдаги асосий об-ҳаво станциясида қор қалинлиги 38 сантиметрга етган бўлса, Москва давлат университетида 49 сантиметрни ташкил этди.
“Ваня” Москва вилоятини тарк этмоқда. Қаттиқ қорлар энди Кострома ва Ярославлда кутилади.
Бу ҳафта охирида москваликларни илиқ об-ҳаво ва музламалар кутиб турибди. Қуёшда сўнгги олти йилдаги энг кучли чақнаш қайд этилган. Эртага қуёшдан Ерга кучли магнит бўрони етиб келиши кутилади.

Высота снежного покрова в Москве побила более чем вековой рекорд. Таких сугробов в столице не было с 1919 года. В результате балканского циклона с русским именем Ваня за сутки выпала пятая часть месячной нормы осадков. Во власти снегопадов вся европейская часть России. Заметает Тульскую, Курскую, Брянскую и Липецкую области. На дорогах – многочисленные аварии и пробки. На борьбу со стихией вышли усиленные бригады дорожных рабочих и снегоуборочной техники. По прогнозам синоптиков, циклон в столичном регионе будет бушевать до конца недели. К нему еще присоединится сильная магнитная буря, вызванная самой мощной за последние шесть лет вспышкой на Солнце.
Под тяжестью снежного покрова рухнули крыши двух жилых домов и одного производственного предприятия в Туле. По сообщению экстренных служб, есть пострадавший. Прокуратура проводит проверки. В некоторых районах Тулы оказалось парализовано движение общественного транспорта. Автобусы не могли побороть сугробы. Моторы горели от работы на пределе возможностей.
В Брянске многокилометровые пробки. Выезды из города временно оказались практически полностью заблокированы. Аналогичная ситуация в Курской области. Утонула в снегу и Липецкая область.
В столичном регионе нынешняя зима всерьёз решила побить все прошлые рекорды. На этот раз пали показатели аж 1919 года. Сегодня осадков выпало на пять сантиметров больше. На главной метеостанции на ВДНХ высота снега составила 38 сантиметров, в МГУ – 49.
“Ваня”, наигравшись вдоволь, уходит из московского региона на северо-восток. Снежного хулигана ждут теперь в Костроме и Ярославле.
В выходные москвичей ждет оттепель. А вместе с ней и гололед. Ещё на Солнце зафиксировали самую мощную вспышку за последние шесть лет. Завтра солнечный, даже не ветер, а ураган, доберётся до Земли, принеся с собой сильную магнитную бурю.