2023 йил октябрь ойида тожикистонлик кардиолог Мукомил Сангинов Нижний Тагилдан Екатеринбургга электропоездда кетаётган эди. Йўлда йўловчилардан бири ҳушини йўқотиб, қон босими кескин тушиб кетади.
Тасодифан яқин жойда бўлган Мукомил Сангинов дарҳол ёрдамга шошилган. Энг яқин бекатгача бир соатдан кўпроқ вақт қолган ва аёлга тез ёрдам керак эди.
Шифокор реанимация тадбирларини қўллаб, поезд станцияга етиб боргунча беморга ёрдам бериб турган. Унинг профессионал ҳаракатлари туфайли аёлнинг аҳволи барқарорлашиб, тез ёрдам бригадасига топширилди.
Қутқарилган аёлнинг қизи шифокорга маҳорати ва меҳрибонлиги учун миннатдорчилик билдирган. Унинг таъкидлашича, онаси зудлик билан кардиология марказига ётқизилган ва Екатеринбургдаги шифокорлар беморнинг қониқарли аҳволидан  ҳайратда қолишган.
Мукомил Сангинов ўз ҳаракатини жасорат деб ҳисобламайди. Унинг айтишича, у шунчаки ўз касбий бурчини бажарган, холос.
31 ёшли Мукомил Сангинов қарийб бир йилдан буён Нижний Тагил шаҳридаги 1-сон давлат шифохонасида кардиолог бўлиб ишлайди. У Душанбедаги тиббиёт университетини тамомлаган ва Тожикистон пойтахтида ишлаган. 2021 йилда у Россияга кўчиб келган.
Мукомил Сангинов 2017 йилда ҳам  Красноярскда кўчада касал бўлиб қолган қизга биринчи ёрдам кўрсатган эди.

В октябре 2023 года таджикский врач-кардиолог Мукамил Сангинов ехал на электропоезде из Нижнего Тагила в Екатеринбург. В пути одной из пассажирок стало плохо: она потеряла сознание, и ее артериальное давление резко упало.
Мукамил Сангинов, оказавшийся неподалеку, тут же отозвался на помощь. До ближайшей остановки оставалось больше часа, и женщине требовалась экстренная помощь.
Доктор провел реанимационные мероприятия и поддерживал жизненно важные функции пациентки до прибытия электрички на вокзал. Благодаря его профессиональным действиям женщину удалось привести в стабильное состояние и передать бригаде скорой помощи.
Дочь спасенной женщины поблагодарила врача за его профессионализм и доброту. Она отметила, что ее мать была экстренно госпитализирована в кардиоцентр, и что врачи в Екатеринбурге были поражены состоянием пациентки.
Мукамил Сангинов не считает свой поступок подвигом. Он говорит, что просто выполнял свой профессиональный долг.
31-летний Мукамил Сангинов около года работает врачом-кардиологом в государственной больнице №1 Нижнего Тагила. Он родом из Таджикистана, окончил медицинский университет в Душанбе и имеет опыт работы в столице Таджикистана. В 2021 году он переехал в Россию.
Этот случай не единственный, когда Мукамил Сангинов спасал людей вне больницы. В 2017 году он находился в Красноярске и оказал первую помощь девушке, которой стало плохо на улице.