Чет эллик куёвлар келинликка шу вилоят қизларини танламоқда.
Москва вилоятида никоҳ соҳасида қизиқарли ўзгаришлар кузатилмоқда. Бу минтақадаги ҳар саккизинчи никоҳ муҳожирлар билан бўлган. Жорий йилнинг ўтган даврида 1100 дан ортиқ никоҳ қайд этилган бўлиб, ҳар саккизинчи келин муҳожир куёвга турмушга чиққан.
2023 йилнинг тўққиз ойида турмуш ўртоқлардан бири МДҲ ёки бошқа давлат фуқароси бўлган 140 дан ортиқ никоҳлар рўйхатга олинди. Яна, Россиянинг бошқа минтақаларида яшовчи 350 га яқин жуфтлик никоҳларини расмийлаштириш учун Москва вилоятининг шаҳар ва туманларини танлаган.
Жуфтликларнинг ёшида ҳам сезиларли ўзгаришлар бор. Агар илгари никоҳларнинг аксарияти 18 ёшдан 24 ёшгача тузилган бўлган бўлса, бугунги кунда бу 25 ёшдан кейин бўлмоқда.
Москва вилояти губернатори Андрей Воробёвнинг таъкидлашича, кўпчилик ёшлар яшаш учун Москва вилоятини танламоқда. Баъзилар бу ерга бошқа вилоятлардан кўчиб келган бўлса, бошқалари шу ерда туғилиб, ўз келажагини шу ҳудудда қуришга қарор қилишган.
Росстат 2023 йил июл ойигача Россияда никоҳлар ва ажралишлар бўйича тақдим этган статистик маълумотларда маълум қилинишича, 491728 та никоҳ тузилган, бу ўтган йилга нисбатан 288 та ҳолатга камайган.

Переселенцы из других стран стали массово жениться на жительницах Подмосковья.
Волнующие изменения происходят в сфере бракосочетания в Московской области. Каждый восьмой брак, заключенный в регионе, теперь имеет интернациональную окраску.
Специалисты управления ЗАГС по Богородскому городскому округу и городскому округу Черноголовка сообщают, что уже более 1,1 тысячи пар молодоженов официально зарегистрированы с начала этого года, и каждая восьмая невеста выбрала своим спутником представителя другого государства, сообщает интернет-издание «Богородские вести».
За девять месяцев 2023 года было зарегистрировано свыше 140 браков с участием граждан стран СНГ и дальнего зарубежья. Не только это, но почти 350 пар, которые решили пожениться, проживают в других регионах Российской Федерации, но выбирают городские округа Московской области для своего особого дня.
Удивительно, что возрастные предпочтения молодоженов также претерпели изменения. Если несколько лет назад большинство пар вступали в брак в возрасте от 18 до 24 лет, то сегодня эта нижняя граница подвинулась на 25-летний рубеж.
Губернатор Московской области, Андрей Воробьев, ранее отмечал, что молодежь активно переселяется в Подмосковье. Некоторые молодые люди приезжают сюда из других регионов страны, а другие родились здесь и выбирают свою малую родину для учебы и развития карьеры.
За июль 2023 года Росстат предоставил следующие статистические данные о браках и разводах в России: было заключено 491 728 браков, что означает снижение на 288 случаев по сравнению с предыдущим годом.
Количество разводов в этот период составило 390 797, что является увеличением на 14 484 случая по сравнению с предыдущим годом.