Россиялик иқтисодчи Алексей Антонов рус миллатчиларининг муҳожирлар туфайли кўп капитал чиқиб кетаётгани ҳақидаги даъволарига жавоб бериб шундай дейди: “Меҳнат муҳожири, содда қилиб айтганда, ўз иши учун 100 рубль олади. Айтайлик, шулардан 30 сўмини шу ерда, 70 сўмини эса уйига жўнатади.
Шубҳасиз, унга берилган 100 рубль эвазига у 200 рубллик маҳсулот яратади. Акс ҳолда, уни ишга олишдан нима фойда бор? Мигрантларнинг меҳнати арзон – сиз 100 рубль бериб 200 рубль фойда оласиз. Уй қуриш, сабзавот тўла юк машинасини тушириш, кўча супуриш каби ишларда ишлаган мигрант уйига 70 рубль юборди ва Россия иқтисодиётида 130 рубль ялпи миллий даромад (ва 200 рубль ЯИМ) пайдо бўлди. Бу оддий ҳисоб-китобнинг нимаси қийин? Муҳожирлар туфайли мамлакатдан пул чиқиб кетиши сафсата.
Мигрантлар фақат улар билан ишлаш ва жой учун рақобатлашаётганларнигина ноқулай аҳволга тушириб қўйишади. Бошқалар учун, шу жумладан давлат учун, улар, биринчи навбатда, иқтисодий жиҳатдан фойдалидир. Шунинг учун ҳам давлат арзон ишчи кучини жалб қилиш учун мақсадли сиёсат олиб бормоқда. Арзон ишчи кучи камроқ пул эвазига кўпроқ қиймат яратади. Бу ерда ҳеч қандай ортиқча нарса йўқ.
Муҳожирлардан норозилик манбаи улар билан рақобатдир. Ва бу мигрантлар билан рақобатлашаётганлардан ташқари ҳамма учун фойдали. Миллатчилар ўз муаммоларида мигрантларни айблаб, популистик шиорларни яхши кўрадилар, лекин улар мигрантлар билан иш, аёллар, имтиёзлар, маданият борасида рақобатга дош бера олмайди. Бунга кўриш жуда ачинарли.
Агар сиз зўр, асл рус бўлсангиз, билим ва малакангиз бўлса, тамом, сизда мигрантлар билан рақобат йўқ. Агар мен қурилишда ишламоқчи бўлсам, мен бу ишни Пермда қилардим. Ва у ерда ўрмондаги уйда яшаган бўлардим. Москвада муҳожирлар билан рақобатлашишга уриниб ҳам кўрмаган бўлардим, чунки бу аҳмоқлик.
Агар сиз муҳожирлар билан боғлиқ ҳақиқий муаммолар ҳақида гапирмоқчи бўлсангиз, уларнинг барчаси коррупция, қариндош-уруғчилик, тенгсизлик ва паст турмуш даражаси каби умуммиллий муаммоларнинг бир қисми. Ва улар бармоғингизнинг бир ишораси билан ҳал бўлиб қолмайди. Муҳожирлар эса алоҳида муаммо эмас.
Менга миллатчилар билан баҳс ёки мунозара таклиф қилиш шарт эмас, бу мантиққа тўғри келмайди. Миллатчилар ҳеч ким учун қизиқ эмас. Улар сиёсий маконда мавжуд эмас. Қаердадир, юқорига яқинроқ жойда (бизнес, сиёсат, армия) мигрантлар Россияни вайрон қилаётганини гапира бошласангиз, ҳеч бўлмаганда аҳмоқ сифатида таниласиз.
Миллатчилар ютқазаётган рақобатдан афсусда. Лекин, менга келсак, рақобат бўлиши керак. Энг муҳими, у ҳалол бўлишидир. Айтганча, ҳозир у унчалик ҳалол эмас. Ҳаммаси руслар фойдасига! Ҳамма жойда руслар учун осонроқ ва энг кучли мафия руслар назорати остида. Россияда бир хил натижаларга эришиш тожикдан кўра рус учун бир неча баробар осонроқ. Бу билан баҳслашиш бемаънилик. Рус миллатчилари эса рақобатни хоҳлашмайди, улар имтиёзларни, яъни рақобат бўлмаслигини исташади. Буларнинг барчаси рус миллатчисини қизиқтирмайди.
Майли, кунларнинг бирида барча муҳожирларни мамлакатдан чиқариб юборишади, лекин сиз барибир нолиб, шикоят қилаверасиз, чунки ҳаётингиз яхшиланмайди. Кейин сиз ўзингизга ўхшаш руслар билан рақобатлашишда давом этасиз. Ўшанда нималарни баҳона қиласиз?»

Введите текст российский экономист Алексей Антонов ответил на заявления русских националистов о том, что большой отток капитала происходит из-за иммигрантов: “Поскольку мой канал образовательный и призван сделать вас лучше (и добрее) я объясню «на пальцах».
Трудовой мигрант получает за свою работу пускай, для простоты, 100 рублей. Из них допустим 30 рублей он тратит тут, а 70 рублей отправляет домой. Очевидно, что взамен на 100 рублей, которые ему заплатили, он создает продукта на 200 рублей. Иначе какой смысл для бизнеса его нанимать? Дешевый труд мигрантов потому и популярен, что ты можешь за 100 рублей получить результата на 200 рублей. Построить дом, разгрузить машину с овощами, подмести улицу. Итого, домой мигрант отправил 70 рублей, в российской экономике появилось 130 рублей ВНД (и 200 рублей ВВП). Что в этой математике для вас слишком сложно? Отток денег из страны из-за мигрантов это чушь.
Мигранты невыгодны только одной категории людей — тем, с кем они конкурируют за работу и за пространство. Всем остальным, включая государство, они выгодны, прежде всего экономически. Именно поэтому государство ведет целенаправленную политику по привлечению дешевого труда. Дешевый труд создает за меньшие деньги больше ценности. Тут нет заговора.
Источник недовольства мигрантами это конкуренция с ними. И она выгодна абсолютно всем, кроме её участников, то есть кроме конкурирующих с мигрантами. Это само определение конкуренции. Националисты обожают популисткие лозунги, обвиняя мигрантов в своих проблемах, а сами не выдерживают конкуренции: за работу, за женщин, за блага, за культуру. На это жалко смотреть.
Если ты великий правильный русский, получил образование и квалификацию — всё, у тебя нет конкуренции с мигрантами. Если бы я хотел работать на стройке, я бы делал это в Перми. И там же и жил бы, в доме в лесу. И не лез бы конкурировать с мигрантами в Москве, это глупо.
Если вы хотите говорить про реальные проблеми с мигрантами, они все есть под множество общероссийских проблем: коррупции, кумовства, неравенства и низкого уровня жизни. И они не решаются по щелчку пальцев, прикиньте. А мигранты это никакая не отдельная проблема.
Не надо мне предлагать дискуссии или дебаты с националистами, в этом нет смысла. Националисты никого не интересуют. Их не существует в политическом пространстве. Если ты начинаешь где-то в приличном месте ближе к верхушке (бизнес, политика, армия) транслировать, что мигранты губят Россию, то как минимум заработаешь репутацию идиота, в приличном обществе такое не говорят (да, да, это еврейский заговор, да).
Националистов делает грустными конкуренция, которую они проигрывают. Но, как по мне, пусть она будет, что плохого? Главное, чтобы она была честная. Сейчас она не слишком-то честная, кстати. Всё в пользу русских! Русскому везде проще, и самая сильная мафия (прикиньте) под контролем русских. Русскому в разы проще, чем таджику, добиться тех же самых результатов в России. Спорить с этим это какой-то бред. А русские наицоналисты просто они не хотят конкуренции, они хотят привилегий, то есть, чтобы как раз-таки конкуренции не было.
Русскому националисту это всё не интересно. Вот окей, уберут всех мигрантов из страны одним днем, вы же всё равно будете ныть и жаловаться, потому что жизнь ваша лучше не станет. Вам же дальше надо будет конкурировать с такими же русскими. Там у вас какие будут оправдания?”