Sankt-Peterburgning Primorskiy tumanida xavotirli voqea ro’y berdi. Ikki bezori o‘smir farrosh muhojirning ko‘ziga gaz sepgan. Voqeani o‘sha hovlida yashaydigan fuqarolardan biri videoga olgan.
Hodisa «Чистое небо» turar-joy kompleksida yuz bergani aytilmoqda. “Fontanka” nashrining yozishicha, maktab o’quvchilari 32 yoshli kommunal xizmat xodimi bo‘lgan muhojirga yaqinlashgan. Noma’lum mavzudagi suhbatdan keyin o‘smirlar muhojirning ko’zlariga gaz sepishgan. Muhojir ko‘zlarini ushlab turgan paytda, o‘smirlardan biri yana gazni muhojirning yuzi va ko’zlariga sepgan. Ikkinchi o‘smir esa buni telefonda videoga yozib olgan.
Mahalliy fuqarolardan biri buni ko’rib, bezori o‘smirlarga baqirgan. Shundan keyin bezorilar voqea joyidan qochib ketgan.
Ma’lum bo‘lishicha “dvornik” muhojir ko‘zlari qattiq achishgani uchun 112 raqamiga qo’ng’iroq qilib tez yordam so’ragan. Hozirda uning holati qanday ekani ma’lum emas.
Muhojirlar bezorilardan o‘zlarini qanday himoya qilishi kerak?
Afsuski, bunday voqealar muhojirlar bilan har qanday shaharda sodir bo’lishi mumkin. Agar bezori bolalarning tahdidlariga yoki hujumlariga uchrasangiz, quyidagi maslahatlarga amal qiling:
1. Jahlingiz chiqqanini ko‘rsatmang. Jim va tinch turib, bezorilarning provkatsiyalariga e’tibor bermang. Vazmin bo‘ling, janjallashmang. Chunki janjal vaziyatni yanada yomonlashishi mumkin.
2. Yordam so’rang. Agar salomatligingizga xavf sezsangiz, atrofdagilardan yordam so’rashdan uyalmang. Atrofdagi yoshi katta odamlar yoki politsiyaga murojaat qilishdan tortinmang.
3. Asosiy belgilarni eslab qoling.
Agar sizga tahdid qilishayotgan bo‘lsa, bezorilarning tashqi ko’rinishi, kiyimlari, joy manzili va soat nechaligi kabi ma’lumotlarni eslab qolishga harakat qiling. Bu ma’lumotlar politsiyaga voqeani tezda aniqlashda yordam beradi.
4. Tezkor xizmatlarga qo’ng’iroq qiling. Agar hujum yoki tahdidga uchrasangiz, kechiktirmay politsiyaga (102) yoki tez yordamga (112) qo’ng’iroq qiling.
5. Jismoniy qarshilik ko’rsatmang. Agar o‘smirlar hujum qilsa, masofani saqlashga harakat qiling va jismoniy ziddiyatdan qoching. Qonun oldida ular voyaga yetmagan sanaladi.
6. Xavfsiz joylarda ko’proq vaqt o’tkazing. Yolg’iz yoki qorong’i joylarda yurishdan saqlaning. Agar bunday joylardan o’tish kerak bo’lsa, do’stlaringiz yoki yaqinlaringiz bilan borsangiz yaxshiroq. Agar buning iloji bo‘lmasa, imkon qadar boshqa odamlarga qo‘shilib yoki telefonda kim bilandir muloqot qilayotib o‘tsangiz yaxshi.

В Приморском районе Санкт-Петербурга произошло тревожное происшествие. Два подростка распылили газ в лицо дворнику, снимая все на видео. Инцидент произошел во дворе жилого комплекса «Чистое небо». Школьники подошли к 32-летнему сотруднику УК, который стоял у мусорного бака и уже держался за глаза, после чего один из них распылил газ прямо в лицо. Второй подросток снимал происходящее на телефон. Когда местный житель заметил действия подростков, он крикнул на них, и хулиганы быстро сбежали с места происшествия.
Дворник, почувствовав сильное жжение, позвонил в службу экстренной помощи по номеру 112, запросив скорую помощь.
Что делать мигрантам, если к ним придрались малолетние хулиганы?
К сожалению, подобные инциденты с участием подростков-хулиганов могут произойти в любой части города. Если вы стали жертвой насмешек, угроз или нападений со стороны малолетних хулиганов, вот несколько советов, которые могут помочь защитить себя:
1. Не провоцируйте агрессию. Старайтесь сохранять спокойствие и не вступать в конфликты с подростками. Агрессия или ответ на оскорбления может только ухудшить ситуацию.
2. Обратитесь за помощью. Если вы почувствовали угрозу для своей безопасности, не стесняйтесь обратиться за помощью к окружающим. Вовлечите взрослых или вызовите полицию, если ситуация выходит из-под контроля.
3. Запомните детали. Попытайтесь запомнить или записать как можно больше информации о хулиганах: их внешность, одежду, место, время и любые другие особенности. Это поможет правоохранительным органам быстрее найти правонарушителей.
4. Звоните в экстренные службы. В случае нападения или угрозы, не медлите, а звоните в полицию (номер 102) или скорую помощь (номер 112). Они могут быстро отреагировать и оказать помощь.
5. Не сопротивляйтесь физически. В случае, если подростки пытаются напасть, попытайтесь сохранить дистанцию и избежать физического контакта. Вашей безопасности не стоит рисковать ради самозащиты.
6. Проводите больше времени в безопасных местах. Старайтесь не находиться в одиночестве в отдаленных или темных районах. Если вам нужно пройти через такие места, лучше идти в компании.