Rossiyada mehnat muhojirlaridan OIVga chalinmaganligini tasdiqlashni talab qilish ko‘rib chiqilmoqda. Tegishli taklif Davlat Dumasining Mehnat, ijtimoiy siyosat va faxriylar ishlari bo‘yicha qo‘mitasi rahbari Yaroslav Nilov tomonidan ilgari surildi. Uning fikricha, ushbu chora Rossiya Federatsiyasiga pul ishlash uchun kelgan xorijliklarga tegishli bo‘ladi.
Deputat hozirda mehnat muhojirlariga davlat chegarasini kesib o‘tgandan keyin tibbiy ko‘rikdan o‘tish uchun 1 oydan 3 oygacha muddat berilganini eslatdi, deb yozadi “TASS”.
Ammo xavfli kasalligi bor shaxslarning mamlakatga kirmasligi uchun, albatta, oldindan ehtiyot choralarini ko’rish lozim.
Parlament a’zosining fikricha, Rossiya Federatsiyasiga kirayotgan chet elliklarda:
– tibbiy sug’urta;
– OIV, gepatit B va C yo’qligini tasdiqlovchi hujjat;
– sifilis va sil kasalligining yo’qligi to’g’risidagi guvohnomasi bo’lishi kerak.
Bundan tashqari, testlarni mamlakatga kirishdan kamida 10 kun oldin topshirish shart, degan u.
Tashabbus ma’qullansa, migrantlar ham kelishidan kamida 72 soat oldin o‘tkazilgan narkotik tekshiruvi natijalarini ham taqdim etishlari kerak bo‘ladi, deyiladi qonun loyihasida.
Bu chora sog’liqni saqlash tizimiga yukni kamaytirish uchun kiritilishi kerak, deb hisoblaydi Nilov.

В России задумались обязать трудовых мигрантов подтверждать отсутствие ВИЧ. Соответствующее предложение выдвинул глава комитета Госдумы по труду, соцполитике и делам ветеранов Ярослав Нилов. По его мнению, мера должна коснуться иностранцев, которые едут в РФ на заработки.
Депутат напомнил, что сейчас трудовым мигрантам даётся от 1 до 3 месяцев для прохождения медосвидетельствования после пересечения госграницы, пишет ТАСС.
Но лучше, конечно, подстраховаться заранее, чтобы носители опасных болезней не попадали в страну.
Парламентарий считает, что у иностранцев при въезде в РФ должны быть с собой:
медстраховка;
документ, подтверждающий отсутствие ВИЧ, гепатита В и С;
справка об отсутствии сифилиса и туберкулёза.
При этом анализы необходимо сдавать не ранее чем за 10 суток до дня въезда в страну, отметил он.
Если инициативу одобрят, то мигрантов обязуют также предъявлять результаты теста на наркотики, сделанного не ранее чем за 72 часа до прибытия, говорится в законопроекте.
Зачем это нужно?
Меру надо ввести для снижения нагрузки на систему здравоохранения, считает Нилов.
Также нововведение поможет сократить количество приезжих, у которых есть опасные заболевания, заключил депутат.