Ivanovo viloyatida sud tarjimon va Ichki ishlar vazirligining mintaqaviy departamenti o‘rtasidagi nizoni ko‘rib chiqdi.
2023-yil 28-noyabrda Saidjamol Ahmedov o‘zbekistonlik migrantga qarshi qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi bo‘yicha tarjimonlik qilgan. Sudlanuvchi rus tilini yaxshi bilmagani uchun tergov rus tilidan o‘zbek tiliga tarjimon talab qilgan.
Ish materiallariga ko‘ra, u 14 soat davomida tarjimonlik qilgan: so‘roqlar paytida, ehtiyot chorasi tanlanayotganda sudda hozir bo‘lgan, telefon ma’lumotlarini qayta ishlashda yordam bergan va sudlanuvchiga tibbiy muolajalar olayotganda hamrohlik qilgan. Shuningdek, u prosessual hujjatlar – yozuvlar, qarorlar va ayblov xulosasining yozma tarjimalarini taqdim etgan.
Davlat bu ish uchun Ahmedovga taxminan 141 000 rubl to‘lagan. Shundan taxminan 21 000 rubli tarjima uchun, qolgan qismi esa yozma tarjimalar uchun edi.
Keyinchalik tarjimon to‘lov yetarli emas deb hisobladi. 2024-yil avgust oyida u tergovchiga qo‘shimcha 2,3 million rubl to‘lash to‘g‘risida ariza berdi. U hech qanday javob olmagach 2025-yil mart oyida Ivanovo viloyati Arbitraj sudida Rossiya Ichki ishlar vazirligining Ivanovo viloyati boshqarmasiga qarshi da’vo arizasi bilan murojaat qildi. Sud jarayonida da’vo 2,6 million rublgacha oshirildi.
Axmedovning o‘zi sudda qatnashmadi; uning manfaatlarini advokat himoya qildi. Sudya ish materiallarini ko‘rib chiqqanidan so‘ng da’voni qondirish haqida hukm chiqardi. Natijada, sud Ichki ishlar vazirligiga tarjimonga 2,6 million rubl, shuningdek, taxminan 105 000 rubl miqdorida sud xarajatlarini to‘lashni buyurdi.
Sud qarori ijtimoiy tarmoqlarda faol muhokamalarga sabab bo‘ldi. Ba’zi foydalanuvchilar og‘ir jinoyat ishi bo‘yicha tarjimonga byudjetdan katta miqdorda haq to‘langanidan norozilik bildirgan. Shu bilan birga, boshqalar bunday hollarda tarjimonlar ishi qonun bilan tartibga solinishini ta’kidlamoqda.

Суд Ивановской области рассмотрел спор между переводчиком и региональным управлением Министерства внутренних дел.
28 ноября 2023 года Саиджамол Ахмедов выступал в качестве переводчика по уголовному делу против узбекского мигранта. Поскольку подсудимый плохо говорил по-русски, следствию потребовался переводчик с русского на узбекский.
По материалам дела, он работал переводчиком в течение 14 часов: присутствовал в суде во время допросов, при избрании меры пресечения, помогал с обработкой данных телефона и сопровождал подсудимого во время медицинского обследования. Он также выполнял письменный перевод процессуальных документов — протоколов, постановлений и обвинительного заключения.
Государство выплатило Ахмедову около 141 000 рублей за эту работу. Из них около 21 000 рублей — за устный перевод, а остальное — за письменные переводы.
Позже переводчик посчитал выплату недостаточной. В августе 2024 года он подал в следственные органы заявление о дополнительной выплате в размере 2,3 миллиона рублей. Ответа он не получил и в марте 2025 года подал иск к Управлению МВД России по Ивановской области. В ходе судебного разбирательства сумма иска была увеличена до 2,6 миллиона рублей.
Сам Ахмедов в суд не явился; его интересы представлял адвокат. После рассмотрения материалов дела суд вынес решение об удовлетворении иска. В результате суд обязал Министерство внутренних дел выплатить переводчику 2,6 миллиона рублей, а также около 105 000 рублей судебных издержек.
Решение суда вызвало активные дискуссии в социальных сетях. Некоторые пользователи выразили недовольство крупной суммой, выплаченной из бюджета переводчику по серьёзному уголовному делу. В то же время другие подчёркивают, что в таких случаях работа переводчиков регулируется законом.