Аудит, консалтинг ва баҳолаш компаниялари халқаро тармоғи FinExpertiza маълумотларига кўра, 2022 йилда Россияга деярли 3,5 миллион хорижий ишчи келган, бу 2021 йилга нисбатан 871 минг кишига кўпдир. Иш берувчилар нега муҳожирларга муҳтожлиги ва уларнинг мамлакатда қолиши қандай хавф-хатарларга олиб келишини бўйича тадқиқот олиб борилди.
2023 йил март ойи охирида меҳнат биржасида 2,6 миллион нафар мамлакат аҳолиси рўйхатдан ўтганига қарамай, Россияда ишчи кучи етишмайди. Гап шундаки, россияликлар қурилиш соҳаси ёки ҳовли супуриш ишларини истамайди. Муҳожирлар эса ҳар қандай ишга ихтиёрий равишда киришади. Уларнинг ҳаракати билан мамлакатда кўпроқ товар ишлаб чиқарилмоқда, хизматлар кўрсатилмоқда, ялпи ички маҳсулот ўсиб бормоқда. Бундан ташқари, ташриф буюрувчиларнинг ўзлари Россия Федерацияси ҳудудида пул сарфлашади, бу эса йиғилган солиқ миқдорини оширади.
Миграция жараёнлари компаниялар самарадорлигига ижобий таъсир кўрсатади. Кўпгина иш берувчилар келгинди ишчилар кўпроқ ва яхшироқ ишлаши, қоида ва талабларга кўпроқ эътибор беришини қайд этишади. Бундан ташқари, мигрантлар қурилиш, қишлоқ хўжалиги ва бошқа соҳаларни ривожлантиришга ҳисса қўшмоқда. Давлат лойиҳалари учун ҳам муҳожир ишчиларнинг иши муҳимдир.
Россиядаги ноқонуний миграция
Мамлакатда қонуний равишда бўлган муҳожирлардан ташқари, қалбаки ҳужжатларга эга ноқонуний муҳожирлар ҳам бор. Россия Ички ишлар вазирлиги маълумотларига кўра, уларнинг сони 2 миллионга яқин. Санкт-Петербургда 100 мингдан ортиқ хорижликларнинг миграция рўйхатидан ўтиши бўйича жиноий иш қўзғатилган. Уларнинг яшаш жойлари сифатида нотурар-жой бинолари кўрсатилган. Полиция бундай ҳолатларни мамлакатнинг турли шаҳарларида мунтазам равишда қайд этиб боради.
2022 йилда тугатилган Россия Мигрантлар Федерациясининг собиқ президенти Вадим Коженовнинг таъкидлашича, «ноқонуний муҳожирлар ертўлада ўтирган қандайдир одамлар эмас». Кўпчилик қонуний равишда рўйхатдан ўтишни хоҳлайди – лекин қила олмайди. Масалан, шахсни миграция рўйхатига олиш учун қабул қилувчи томон уни уй-жой билан таъминлаган шахс МФЦ билан боғланиши керак. Лекин ҳар бир хонадон эгаси бундай хизматни тақдим этишга рози бўлмайди. Натижада муҳожирлар  воситачиларга мурожаат қилиш ва рўйхатдан ўтишни сотиб олишга мажбур бўлади.
Ноқонуний муҳожирларга иш топиш ва депортация бўлишдан қутулиш қийин иш. Пул ишлаш учун уларнинг кўпчилиги ноқонуний бизнесда ишлай бошлайди. Масалан, қалбаки алкоголь маҳсулотларини ишлаб чиқариш ва сотиш, гиёҳвандлик воситаларини тарқатиш, қалбаки сертификатлар ва муҳрларни сотиш билан шуғулланиш. Ҳатто маъмурий ҳуқуқбузарликлар ҳам жиноятга олиб келиши мумкин. Масалан, икки марта йўл ҳаракати қоидаларини менсимаган хорижлик ҳайдовчи депортация қилиниши ёки яширин ишлаш танлови олдида қолади.
Маъмурий жарималар туфайли ноқонуний бўлиб қолган муҳожирларга амнистия қўлланилиши вазиятдан чиқиш йўли бўлиши мумкин, дейди Давлат Думасининг иқтисодий сиёсат бўйича қўмитаси раҳбари ўринбосари Артем Кирянов.
Миграция жамоат тартибига таҳдид сифатида
2023 йилнинг январь-февраль ойларида мигрантлар томонидан 7 мингга яқин жиноят содир этилгани иддао қилинган. Бу 2022 йилнинг шу даврига нисбатан 10 фоизга кўпдир. Ҳуқуқбузарликларнинг аксарияти ҳужжатларни қалбакилаштириш билан боғлиқ. Аммо қотиллик, жанжал, талончилик ҳолатлари ҳам учраб туради.
Россия Федерацияси Тергов қўмитаси раиси Александр Бастрикиннинг сўзларига кўра, муҳожирларнинг тажовузкорлиги сабабларидан бири бу «менталитетнинг ўзига хос хусусиятлари», моддий қийинчиликлар, ёмон иш ва яшаш шароитлари экан. Шунингдек, ҳужжатларни расмийлаштиришда қийинчиликлар: талон олиш, кейин ҳужжатларни топшириш учун узун навбатлар ҳам ўз сўзини айтади. Буни онлайн қилиш мумкин эмас. Ва агар оператор хатога йўл қўйса ёки ҳужжатлар тўплами тўлиқ бўлмаса, мигрант ҳаммасини бошидан бошлаши керак. 2021 йилда Москванинг Путилково туманида муҳожирлар бир неча соатлаб  миграция марказида навбатда туриш ва орзудаги талонни олиш учун ерда ухлаб, овқатланишган. Кўпчилик узоқ кутиш туфайли ишсиз қолди.
Нега муҳожирлар камситилади?
«Общественное мнение» жамғармасининг ўтган йили ўтказган сўровига кўра, россияликларнинг 50 фоизи муҳожирларнинг мамлакатга киришини чеклаш зарур, деб ҳисоблайди. Шу билан бирга, респондентларнинг 30 фоизи хорижлик ишчилар фойдадан кўра кўпроқ зарар келтиришига ишончи комил, 20 фоизи эса маҳаллий аҳоли ва ташриф буюрувчилар ўртасидаги муносабатлар ёмон эканини айтади. Бу негативликнинг сабаби нимада?
Одамлар ўзларига ўхшамайдиганларга асоссиз равишда ишончсизлик билдиришади. Гарчи ягона фарқ одамнинг кийиниши ва чет тилида гаплашиши бўлса ҳам.
Қўллаб-қувватлаш ўрнига назорат қилиш
Муҳожирларга нисбатан самарали инсонпарварлик сиёсати мавжуд эмас. Масалан, яшаш рухсатисиз келганлар ишсизлик нафақасини олмайдилар. Болалари бор муҳожирларнинг оилалари энг оғир аҳволда. Катталар вақтинча даромад манбасини йўқотганда, ҳақиқий фожиа рўй беради: қонуний равишда ишлайдиган хорижликларнинг атиги 5 фоизи бўш вақтларида иш ҳақи олишда давом этадилар. Бундан ташқари, муҳожирлар камситишларга дуч келадилар: иш берувчилар кўпинча уларга тўловларни кечиктирадилар, норозилик билдира бошлаганлар эса ишдан бўшатилади. Кўпгина хорижликлар камситишларни бошдан кечиради, бироқ ишини йўқотишдан қўрқиб шикоят қилишмайди.
Ҳуқуқ-тартибот идоралари мигрантлар ҳуқуқларини ҳам поймол қилмоқда. «Гражданское содействие» хайрия ташкилоти координатори Варвара Третьяк (Россия Федерацияси Адлия вазирлиги томонидан хорижий агент сифатида тан олинган) муҳожирлар кўпинча ҳужжатларни текшириш учун кўчада ҳеч қандай сабабсиз тўхтатилишини айтади. Эслатиб ўтамиз, қонунга кўра, бу фақат ориентировка, қидирувда бўлган шахсга ўхшашлик, алимент тўлашдан бўйин товлаш ва психиатрия шифохонасида даволанган тақдирдагина амалга оширилиши мумкин. Агар бирор кишининг ёнида ҳужжатлари бўлмаса, уларни уйда ёки машинада унутган бўлса ҳам мамлакатдан чиқариб юборилиши мумкин.

По данным международной сети аудиторских, консалтинговых и оценочных компаний FinExpertiza, в 2022 году в Россию приехало почти 3,5 млн иностранных рабочих — на 871 тыс. человек больше, чем в 2021-м. Plus‑one.ru разбирался, зачем работодателям нужны мигранты и с какими рисками связано их пребывание в стране.
В России не хватает рабочих рук, несмотря на то, что в конце марта 2023 года на учете на бирже труда стояли 2,6 млн жителей страны. Дело в том, что далеко не все наши соотечественники готовы, например, трудиться на стройке или подметать дворы. А мигранты охотно берутся за любую работу. Благодаря им в стране производится больше товаров и услуг, растет ВВП. Кроме того, приезжие и сами тратят деньги на территории РФ, что увеличивает сумму собранных налогов.
Миграционные процессы положительно влияют на производительность компаний. Многие работодатели считают, что приезжие трудятся больше и усерднее, не отказываются от переработок и внимательнее относятся к требованиям. Кроме того, мигранты способствуют развитию строительства, сельского хозяйства и других отраслей. Труд приезжих рабочих важен и для государственных проектов.
Нелегальная миграция в России
Помимо мигрантов, которые находятся в стране на законных основаниях, есть нелегалы с поддельными документами. По данным российского МВД, их около 2 млн. Так, в Санкт-Петербурге было возбуждено уголовное дело о постановке на миграционный учет более 100 тысяч иностранцев. В качестве мест их проживания были указаны нежилые помещения. Полиция регулярно регистрирует подобные случаи в разных городах страны.
Экс-президент ликвидированной в 2022 году Федерации мигрантов России Вадим Коженов отмечает, что «нелегалы — это не какие-то люди, сидящие в подвале». Многие хотят оформиться легально — но не могут. Например, чтобы человека поставили на миграционный учет, в МФЦ должна обратиться принимающая сторона — тот, кто предоставил ему жилье. Но не каждый собственник квартиры соглашается оказать такую услугу, и приезжим приходится обращаться к посредникам, покупать регистрацию.
Эксперты центра содействия по решению трудовых споров «Евразия» — о том, почему люди едут в Россию на заработки
Иностранцам-нелегалам сложно трудоустроиться и избежать депортации. Чтобы добыть деньги, многие из них начинают работать на криминальный бизнес. Например, заниматься производством и продажей контрафактного алкоголя, распространением наркотических веществ, сбытом поддельных справок и печатей. К криминалу могут подтолкнуть даже административные правонарушения. Например, водитель-иностранец, который дважды пренебрег правилами дорожного движения, сталкивается с выбором — смириться с депортацией или «уйти в подполье». Выходом может стать амнистия для приезжих, которые стали нелегалами из-за административных штрафов, считает замглавы комитета Госдумы по экономической политике Артем Кирьянов.
Миграция как угроза общественному порядку
В январе-феврале 2023 года мигранты совершили около 7 тысяч преступлений. Это на 10% больше, чем за аналогичный период 2022-го. Большая часть правонарушений связана с подделкой документов. Но есть и случаи убийств, драк, грабежей.
По мнению председателя Следственного комитета РФ Александра Бастрыкина, одна из причин агрессии приезжих — «особенности менталитета», материальные трудности, плохие условия труда и проживания. А еще — сложности с оформлением документов: необходимо стоять в огромных очередях, сначала для получения талона, а затем — чтобы сдать документы. Возможность сделать это онлайн не предусмотрена. А если оператор совершит ошибку или пакет документов окажется неполным — мигранту придется начинать все заново. Так, в 2021 году в московском районе Путилково иностранцы спали и ели на земле, чтобы в три утра занять место в очереди миграционного центра и получить заветный талон.
Половина граждан РФ считает, что необходимо ограничить въезд мигрантов в страну.
Почему к мигрантам относятся предвзято
По данным прошлогоднего опроса Фонда «Общественное мнение», 50% россиян считают, что необходимо ограничить въезд мигрантов в страну. При этом 30% респондентов уверены, что иностранные рабочие приносят больше вреда, чем пользы, а 20% отмечают, что отношения между местными жителями и приезжими — плохие. С чем связан подобный негатив?
Даниил Александров отмечает, что люди склонны испытывать необоснованное недоверие к тем, кто на них не похож. Даже если отличия лишь в том, что человек по-другому одет и говорит на иностранном языке.
Контроль вместо поддержки
В отношении мигрантов не проводится эффективной гуманитарной политики. Например, приезжие без вида на жительство не получают пособие по безработице. В наиболее бедственном положении оказываются семьи мигрантов с детьми. Когда взрослые на время теряют источник дохода, происходит настоящая трагедия: только 5% легально трудоустроенных иностранцев продолжают получать зарплату при простое. Кроме того, как отмечает курьер Delivery Club Виктор Малеев, мигранты сталкиваются с дискриминацией: работодатели чаще задерживают им выплаты, а тех, кто от безысходности начинает протестовать, — увольняют. Многие иностранцы терпят издевательства и не жалуются, потому что боятся остаться без работы.
Права мигрантов нарушают и правоохранительные органы. Координатор благотворительной организации «Гражданское содействие» (признана Минюстом РФ иностранным агентом) Варвара Третьяк рассказала, что мигрантов часто останавливают на улице для проверки документов без соответствующих на то причин. Напомним, по закону это можно делать только при наличии ориентировки, сходстве с человеком, который находится в розыске, уклонении от уплаты алиментов и в случае лечения в психиатрической больнице. Если у человека не оказалось при себе документов, потому что он забыл их дома или в машине, его могут, ни в чем не разбираясь, выдворить за пределы страны.
Как отмечает экс-заместитель главы Федеральной миграционной службы (упразднена в 2016 году) Вячеслав Поставнин, прессинг силовых структур затрудняет интеграцию мигрантов в общество, способствует развитию у них виктимности (склонности становиться жертвой преступления), а также стимулирует коррупцию. Более эффективный метод наведения порядка — электронное управление миграционными процессами. Цифровые информационные системы хорошо зарекомендовали себя в развитых странах. Они помогают контролировать въезд и выезд иностранцев из страны и подают сигнал тревоги, если человек находится на территории государства нелегально.