AQShning O‘zbekistondagi Elchisi Jonatan Henik viza berishda konsullar kim to‘g‘ri gapirib, kim yolg‘on gapirishini aniqlashda qiynalishi haqida gapirgan. Bu haqida “Gazeta.uz” xabar berdi.
– Ko‘pchilik noimmigratsion vizadan foydalanib konsullik xodimiga yolg‘on gapiradi. Shuning uchun kim haqiqiy sayyoh va kim esa “Disneylendga ketayapman” deb aslida AQShda ishlashni rejalashtirayotganini bilish qiyin. Shu sababli viza olish mushkul ish. To‘g‘ri, viza berilmagan haqiqiy sayyoh yoki ishbilarmonlar ko‘p. Bunday bo‘lganidan juda afsusdaman.
Ishonchim komilki, 5-10 yildan so‘ng O‘zbekiston iqtisodiy rivojlanishda davom etib, munosabatlarimiz mustahkamlansa, AQShga noqonuniy borishni o‘ylaydiganlar kamroq bo‘ladi va O‘zbekiston fuqarolari uchun viza olish osonroq bo‘lishini ko‘rarmiz, – deydi elchi.
“Har yili 4000 dan ortiq O‘zbekiston fuqarolari Green Card lotereyasida g‘olib bo‘lib, AQShga immigratsiya qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Dunyoning hech bir davlatida bunday imkoniyat yo‘q. Bu AQShga ko‘chib o‘tishning qonuniy yo‘li hisoblanadi”, deydi Jonatan Henik.
Uning fikricha, Tramp president bo‘lganidan keyin AQSh va O‘zbekiston munosabatlari misli ko‘rilmagan darajaga chiqqan.
– Davlat kotibi Marko Rubio va tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov bir necha oy oldin telefonda gaplashdi, yaqinda esa vazir Saidov boshqa yuqori martabali O‘zbekiston hukumati amaldorlari bilan birga Vashingtonda bo‘lib, departament kotibi Rubio va Oq uyda milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchi Maykl Uols bilan uchrashdi. Aytish joizki, dunyoda AQSh bilan bunday darajadagi aloqaga ega bo‘lgan boshqa davlatlar juda kam, deb fikr bildirgan Jonatan Henik.
Elchining so‘zlariga ko‘ra, AQSh va O‘zbekiston Amerikadagi noqonuniy migrantlarni vatanlariga qaytarish bo‘yicha yaqindan hamkorlik qilmoqda.
– Migratsiya masalalari bilan shug‘ullanuvchi ikki tomonlama ishchi guruhimiz bor. Biz ular bilan AQShda noqonuniy bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolarini olib kelish uchun juda yaqindan hamkorlik qilyapmiz, – dedi AQShning yurtimizdagi elchisi Janatan Henik.

Посол США в Узбекистане Джонатан Хеник рассказал о трудностях, с которыми сталкиваются консулы при выдаче виз, чтобы определить, кто говорит правду, а кто лжет. Об этом пишет «Газета.uz.»
— Многие пользуются неиммиграционной визой и лгут консульскому работнику. Поэтому сложно определить, кто является легальным туристом, а кто, утверждая, что едет в Диснейленд, на самом деле планирует работать в США. Поэтому получить визу очень сложно. Правда, есть много легальных туристов или бизнесменов, которым не выдают визы. Мне очень, что это случается. Я уверен, что через пять и 10 лет, если Узбекистан продолжит экономическое развитие и наши отношения укрепятся, будет меньше людей, которые думают о незаконном въезде в США, и мы увидим, что гражданам Узбекистана будет легче получить визу.
— Ежегодно более 4000 граждан Узбекистана выигрывают в лотерею Green Card и имеют возможность иммигрировать в США. Ни в одной стране мира нет такой возможности. Это считается законным способом переехать в США, говорит Джонатан Хеник.
После того, как Трамп стал президентом, отношения между США и Узбекистаном вышли на беспрецедентный уровень, заявил посол.
-Несколько месяцев назад госсекретарь Марко Рубио и министр иностранных дел Бахтиёр Саидов поговорили по телефону, а недавно министр Саидов вместе с другими высокопоставленными узбекскими правительственными чиновниками посетил Вашингтон и встретился с секретарем департамента Рубио и советником по национальной безопасности Майклом Уолсом в Белом доме. Стоит отметить, что очень немногие другие страны в мире имеют такие связи с США, сказал Джонатан Хеник.
По словам посла, США и Узбекистан тесно сотрудничают в репатриации нелегальных мигрантов из Америки.
— У нас есть двусторонняя рабочая группа, которая занимается вопросами миграции. Мы тесно сотрудничаем, чтобы вернуть граждан Узбекистана, находящихся в США нелегально, — заявил посол.