«Россия Ички ишлар вазирлиги “Нолегал – 2023” операциясининг биринчи босқичи якунларини сарҳисоб қилди.
Россия Федерал хавфсизлик хизмати ва «Росфинмониторинг» билан биргаликда КХШТга аъзо мамлакатларда миграция ҳолатини барқарорлаштиришга қаратилган комплекс операция ўтказилди. Операция иштирокчиларининг асосий эътибори ноқонуний миграция каналлари ва улар билан боғлиқ ноқонуний хатти-ҳаракатларни аниқлаш ва уларга чек қўйишга қаратилган эди.
Операция давомида 45 мингга яқин иммиграция қонунчилиги бузилиши аниқланган. Бунга 33 мингдан ортиқ хорижий фуқароларнинг Россия ҳудудига кириш, чиқиш, транзит ва бўлиш қоидаларини, шунингдек, чет эл фуқаролари томонидан 12 мингдан ортиқ меҳнат қоидаларини бузиш ҳолатлари киради.
Хорижий фуқароларни Россиядан маъмурий чиқариб юбориш ва депортация қилиш бўйича етти мингга яқин қарор қабул қилинган. Шунингдек, ноқонуний миграция, гиёҳвандлик воситалари ва қурол-яроғларнинг ноқонуний айланиши, давлат чегарасини ноқонуний кесиб ўтиш ҳолатлари бўйича 2 мингдан ортиқ жиноят иши қўзғатилган. Операция, шунингдек, федерал ва халқаро миқёсда қидирувга берилган 273 нафар шахсни фош қилди.
Ички ишлар вазирлиги ходимлари ноқонуний миграцияга қарши курашни давом эттирмоқда. Бу саъй-ҳаракатлар барқарор миграция вазиятини сақлаш ва хавфсизликни таъминлашга қаратилган.

В Министерстве внутренних дел России подведены результаты первого этапа операции “Нелегал – 2023”.
Совместно с Федеральной службой безопасности России и Росфинмониторингом была проведена комплексная операция, направленная на стабилизацию миграционной ситуации в странах-членах ОДКБ. Основное внимание участников операции было сосредоточено на выявлении и пресечении незаконных миграционных каналов и связанных с ними противоправных действий.
В ходе операции было обнаружено около 45 тысяч нарушений миграционного законодательства. Это включает более 33 тысяч нарушений правил въезда, выезда, транзитного проезда и пребывания иностранных граждан на территории России, а также более 12 тысяч нарушений правил трудовой деятельности иностранными гражданами.
Было принято около семи тысяч решений об административном выдворении и депортации иностранных граждан из России. Также было возбуждено более двух тысяч уголовных дел, связанных с незаконной миграцией, незаконным оборотом наркотиков и оружия, а также незаконным пересечением государственной границы. В ходе операции были также обнаружены 273 лица, находящиеся в розыске на федеральном и международном уровнях.
Сотрудники Министерства внутренних дел продолжают работу по противодействию нелегальной миграции. Эти усилия направлены на поддержание стабильной миграционной ситуации и обеспечение безопасности в стране. Об этом сообщает официальный представитель МВД России Ирина Волк.