Nijniy Novgorod aeroportida politsiya xodimlari va bir necha mahalliy aholi qo‘lga olindi. Ular noqonuniy migrantlarning Rossiyadan jazosiz chiqib ketishiga yordam berganlikda gumon qilinmoqda. Bu haqda 6 iyun kuni Rossiya Tergov qo‘mitasi xabar berdi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, aeroportda 2024-yildan 2025-yilgacha ishlagan guruh qonunni buzgan muhojirlarni pul evaziga mamlakatdan xavfsiz chiqib ketishlariga yordam bergan. Shu tariqa, bu odamlarning Rossiyaga qaytishi taqiqlanmagan. Ushbu sxemada Nijniy Novgorod transport politsiyasida ishlagan politsiya xodimlari ham ishtirok etgan.
Ularga nisbatan ikki modda — migratsiyani noqonuniy tashkil etish va mansab vakolatlarini suiisteʼmol qilish boʻyicha jinoiy ish ochilgan. Olti kishi allaqachon hibsga olingan.
Tergov qoʻmitasi oʻzining Telegram-kanalida ushbu jinoiy sxemaga aloqador boʻlishi mumkin boʻlgan har bir shaxsning harakatini sinchkovlik bilan tekshirishini maʼlum qildi. Tergov ishlari rahbariyat nazoratida.
Bundan oldinroq, 20-may kuni Rossiya Ichki ishlar vazirligi noqonuniy migratsiyaning yana bir kanalini yopishga muvaffaq bo‘lgani haqida xabar bergan edi. O’shanda Volgograd viloyati va Moskvadan olti kishi qo’lga olingan. Ular Rossiyada 1000 dan ortiq xorijlikni qonuniylashtirishga yordam bergan. Ulardan biri go’yoki odamlarni yollagan soxta agentliklar ochgan. Bu “firmalar” orqali migrantlarga soxta hujjatlar berilgan. Shu tariqa ularning mamlakatda qolish muddati uzaytirilgan. Mazkur holat yuzasidan noqonuniy migratsiyani tashkil etish aybi bilan jinoiy ish ochilgan.

В Нижнем Новгороде в аэропорту задержали полицейских и местных жителей. Их подозревают в том, что они помогали людям незаконно покидать Россию без наказания. Об этом 6 июня сообщил Следственный комитет России.
По информации следствия, с 2024 по 2025 год в аэропорту работала группа. Она находила мигрантов, которые нарушили закон, и за деньги помогала им спокойно уехать из страны. При этом этим людям не ставили запрет на возвращение в Россию. В этой схеме участвовали и сотрудники полиции, которые работали в транспортной полиции Нижнего Новгорода.
Против них возбудили уголовные дела по двум статьям — за незаконную организацию миграции и за превышение должностных полномочий. Сейчас шесть человек уже арестованы.
Следственный комитет сообщил в своём Telegram-канале, что будет тщательно проверять действия всех, кто может быть связан с этой преступной схемой. Расследование находится под контролем руководства.
Ещё раньше, 20 мая, МВД России сообщило, что удалось закрыть другой канал незаконной миграции. Тогда задержали шесть человек из Волгоградской области и Москвы. Они помогли легализовать в России более 1 000 иностранцев. Один из них открыл фальшивые агентства, которые якобы нанимали на работу. Через эти «фирмы» мигрантам делали фиктивные документы. Так продлевали срок их пребывания в стране. По этому делу тоже возбуждено уголовное дело за организацию незаконной миграции.