O‘zgarishlar joriy yil boshidan kuchga kirgan «Aloqa to‘g‘risida»gi federal qonunga kiritilgan o‘zgartirishlar bilan bog‘liq. Bu tuzatishlarga ko‘ra, faqat chet el fuqarolari SIM-kartalarni biometrik ma’lumotlardan foydalangan holda ro‘yxatdan o‘tkazishlari shart, Rossiya fuqarolari uchun esa qoidalar o‘zgarishsiz qoladi.
SIM-kartani qayta ro‘yxatdan o‘tkazish uchun migrantlar СНИЛС olishlari, «Госуслуги» portalida ro‘yxatdan o‘tishlari va u yerda biometrik ma’lumotlarni taqdim etishlari kerak. Rossiyada qonuniy istiqomat qiluvchi chet el fuqarolari uchun СНИЛС olish bepul. Hujjat Ijtimoiy jamg‘arma idorasida (Социальный фонд) darhol beriladi yoki ko‘p funksiyali markazda (МФЦ) besh ish kunigacha berilishi mumkin.
Agar raqam bloklangan bo‘lsa, abonent biometrik ro‘yxatdan o‘tgan yangi SIM-karta sotib olishi yoki biometrik ma’lumotlarni taqdim etishi va joriy raqamni Gosuslugi portali orqali tiklashi mumkin.
Demografiya, migratsiya va mintaqaviy rivojlanish instituti Kuzatuv kengashi raisi Yuriy Krupnovning qayd etishicha, SIM-kartalarni chiqarish tartibini qattiqlashtirish migratsiya oqimlari ustidan nazoratni kuchaytirish bo‘yicha davlat siyosatining bir qismidir. Uning ta’kidlashicha, biometrik ma’lumotlardan foydalanish, jumladan, xorijiy pasport va vizalarni rasmiylashtirishda standart xalqaro amaliyotga aylangan. Uning so‘zlariga ko‘ra, biometrik ma’lumotlarning joriy etilishi xavfsizlik darajasini oshirishga yordam beradi va Rossiyada ishlayotgan chet el fuqarolarini aniqlashni osonlashtiradi.
Rossiyadagi muhojirlarning aniq soni haqidagi savol ochiqligicha qolmoqda. Ichki ishlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda 7 millionga yaqin mehnat muhojiri bor. Ayni paytda Tergov qo‘mitasi bu ko‘rsatkichni 14-16 million kishi deb hisoblaydi. Yuriy Krupnovning ekspert hisob-kitoblariga ko‘ra, muhojirlarning haqiqiy soni 10 millionga yaqin bo‘lishi mumkin. Bu raqamga so‘nggi yillarda Rossiya fuqaroligini olgan xorijliklar kirmaydi.

С 1 июля 2025 года в России вводятся новые правила идентификации пользователей мобильной связи для иностранных граждан. Иностранные мигранты, находящиеся на территории страны, обязаны переоформить свои SIM-карты с использованием биометрических данных. В противном случае их номера будут заблокированы. Некоторые сотовые операторы уже начали рассылать уведомления о возможной блокировке.
Эти изменения связаны с вступившими в силу поправками в федеральный закон «О связи», которые действуют с начала текущего года. Согласно этим поправкам, только иностранные граждане обязаны оформлять SIM-карты по биометрии, в то время как правила для граждан России остаются прежними.
Для переоформления SIM-карты мигрантам необходимо получить СНИЛС, зарегистрироваться на портале «Госуслуги» и предоставить там биометрические данные. Получение СНИЛС для иностранных граждан, легально пребывающих на территории России, доступно бесплатно. Документ можно оформить в отделении Социального фонда (где его выдают сразу) или в многофункциональном центре (МФЦ), где срок оформления составляет до пяти рабочих дней.
В случае блокировки номера абонент может либо приобрести новую SIM-карту с биометрической регистрацией, либо сдать биометрические данные и восстановить текущий номер через портал «Госуслуги».
Председатель наблюдательного совета Института демографии, миграции и регионального развития Юрий Крупнов отмечает, что ужесточение порядка выдачи SIM-карт является частью государственной политики по усилению контроля за миграционными потоками. Он подчеркивает, что использование биометрии стало стандартной международной практикой, в том числе при оформлении заграничных паспортов и виз. По его словам, внедрение биометрических данных способствует повышению уровня безопасности и упрощает идентификацию иностранных граждан, работающих в России.
Вопрос о точном количестве мигрантов в России остаётся открытым. По данным МВД, на территории страны находятся около 7 миллионов трудовых мигрантов. В то же время, Следственный комитет оценивает этот показатель в 14–16 миллионов человек. По экспертным оценкам Юрия Крупнова, реальное число мигрантов может составлять около 10 миллионов. Эта цифра не учитывает иностранцев, получивших российское гражданство в последние годы.