Chet el fuqarosining kelishi haqida xabarnoma («registratsiya») uchun soxta yirtiladigan kuponni sotib olish jiddiy muammolarga olib kelishi mumkin.
Ichki ishlar vazirligining ma’lumotlar bazasiga soxta ma’lumotlar kiritilmasligi sababli, bu hujjatlarni berilmasligiga olib keladi.
Migratsiyani ro’yxatdan o’tkazish xizmatlarini taklif qiluvchi firibgarlar bilan bog’lanish orqali muhojirlar Rossiya Federatsiyasi qonunlarini buzadi.
2025-yil 1-sentabrdan boshlab Moskva viloyatida chet el fuqarolarining joylashuvini ro’yxatdan o’tkazishning eksperimental tizimi joriy etildi. Ushbu tizim federal qonunga muvofiq amalga oshiriladi va amaldagi migratsiyani ro’yxatdan o’tkazish tizimini almashtirishga mo’ljallangan.
Moskva va Moskva viloyatiga ishlash uchun kelgan O’zbekiston, Tojikiston, Qirg’iziston, Armaniston, Qozog’iston, Gruziya, Ozarbayjon, Moldova va Ukraina fuqarolari maxsus «Amina» mobil ilovasini o’rnatishlari shart. Bu chet el fuqarolari uchun ro’yxatdan o’tish jarayonini soddalashtiradi, migratsiya qonunlariga rioya qilishni halol ishlash uchun kelgan migrantlar uchun yanada qulayroq qiladi.

Напоминаем, что предоставление поддельного бланка отрывного талона уведомления о прибытии иностранного гражданина в место пребывания («регистрации») влечет за собой серьезные проблемы.
Так как сведений о подделках нет в базе МВД, это приводит к отказу в выдаче документов.
Обращаясь к мошенникам, предлагающим услуги по постановке на миграционный учет, иностранный гражданин нарушает законодательство Российской Федерации.
С 1 сентября 2025 года в столичном регионе введен экспериментальный режим учета места нахождения иностранных граждан, который проводится в соответствии с федеральным законодательством и призван заменить действующий порядок миграционного учета.
Гражданам стран Узбекистана, Таджикистана, Киргизии, Армении, Казахстана, Грузии, Азербайджана, Молдовы и Украины, которые приезжают в Москву и Московскую область для работы, необходимо в обязательном порядке установить специальное мобильное приложение «Амина». Оно упростит постановку на учет иностранных граждан, что сделает соблюдение миграционного законодательства еще более удобным для добросовестных иностранцев.