4-may, shanba kuni Moskva aviatarmog‘i ayeroportlari o‘z tablolarida Tojikiston shaharlariga to‘rtta reys bekor qilinganini e’lon qildi. Uchta ayeroportdan Dushanbe, Ko‘lob va Xo‘jandga jami to‘qqizta reys amalga oshirilishi kerak edi.
Jukovskiy ayeroportining onlayn tablosi ma’lumotlariga ko‘ra, 4 may kuni u yerdan Dushanbega ikkita va Ko‘lobga bitta reys bekor qilingan. Domodedovodan Ko‘lobga parvoz ham bekor qilindi. Jukovskiy (Dushanbe va Xo‘jand), Vnukovo (Dushanbeda ikkita) va Domodedovo (Dushanbe)dan beshta reys amalga oshirildi.
Rossiya ayeroportlarida poytaxtdan bo‘lgan reyslardan tashqari, Dushanbega Sankt-Peterburg, Samara, Novosibirsk, Yekaterinburg, Min. Suv, Ufa va Qozon shaharlaridan rejalashtirilgan to‘qqizta reys shanba kuni eson-omon jo‘nab ketishdi.
Shu bilan birga, 5 may kuni (soat 17:20 da) rejalashtirilgan Sankt-Peterburgdan Dushanbega parvoz bekor qilinganlar ro‘yxatiga kiritilgan.
“Aviakompaniyalar yo‘lovchilarni parvozlar bekor qilingani haqida bir necha kun oldin xabardor qilishgan. Ularning vakillari yo‘lovchilarni xabardor qilish va ularga yordam berish uchun terminalda ishlaydi. Ayeroportning mehmondo‘stlik xizmatlari ham zarur yordamni ko‘rsatmoqda”, — deb xabar bergan Shimoliy poytaxt aeroporti.
Barcha bekor qilingan reyslarni bitta aviakompaniya – «Uralskiye avialinii» amalga oshirishi kerak edi. Kompaniyaning yo‘lovchilarni qo‘llab-quvvatlash telefon xizmati operatori ko‘plab reyslar bekor qilingani sababini aytishga qiynalgan. “Agar reyslar bekor qilinsa, yo‘lovchilar keyingi reysga o‘tkaziladi”, deb tushuntirgan u.
Shanbadan yakshanbaga o‘tar kechasi birdaniga uchta reys bekor qilingani Jukovskiy ayeroportida yo‘lovchilar oqimining ko‘payishiga sabab bo‘lishi mumkin.

В субботу, 4 мая, аэропорты Московского авиаузла на своих табло отметили отмену сразу четырех рейсов в города Таджикистана. Всего из трех аэропортов вчера должны были отправиться девять рейсов в Душанбе, Куляб и Худжанд.
Согласно данным онлайн-табло аэропорта в Жуковском, 4 мая были отменены два рейса оттуда в Душанбе и один в Куляб.
Также был отменен рейс из Домодедово в Куляб.
Благополучно улетели пять рейсов из Жуковского (Душанбе и Худжанд), Внуково (два в Душанбе) и Домодедово (Душанбе). Кроме столичных вылетов в российских аэропортах были запланированы еще девять рейсов в Душанбе (Петербург, Самара, Новосибирск, Екатеринбург, Мин. Воды, Уфа и Казань), все они, судя по онлайн-табло, в субботу благополучно вылетели.
Вместе с тем рейс из Петербурга в Душанбе, запланированный на 5 мая (на 17:20), значится отмененным.
«Авиакомпании уведомили пассажиров об отмене рейсов за несколько суток. В терминале работают их представители для информирования и помощи путешественникам. Службы гостеприимства аэропорта также оказывают необходимое содействие», — сообщили «Фонтанке» в «Воздушных воротах Северной столицы».
Стоит отметить, что все отмененные рейсы должна была выполнять одна авиакомпания — «Уральские авиалинии».
В телефонной службе поддержки пассажиров перевозчика оператор затруднился назвать причину, по которой так много рейсов были отменены. «Если рейсы отменяются, пассажиров сажают на ближайшие следующие рейсы», — пояснила она.
Возможно, именно ожиданием ближайших рейсов в Таджикистан можно объяснить большой наплыв пассажиров в аэропорту Жуковский, где отменили сразу три рейса, в ночь с субботы на воскресенье.