5-fevraldan Rossiyada noqonuniy bo’lib turgan chet el fuqarolari ro‘yxatidan iborat “nazorat qilinuvchi shaxslar reyestri” (pеестр контролируемых лиц) ishlay boshlaydi. 2024-yil 8-avgustdagi 260-sonli Federal qonunga muvofiq, mamlakatda qonuniy asoslarsiz bo’lgan migrantlarga nisbatan “chiqarib yuborish rejimi” (режим высылки) joriy etiladi. Rossiyada bo‘lishga taqiq va ma’muriy tartibda chiqarib yuborishdan tashqari, bu reyestrga tushgan muhojirlar bir qator cheklovlarga duch keladi. Qonunchilikda ko’rsatilgan cheklovlar ro’yxatini keltiramiz.
Nikohdan o’tishga taqiq. 5-fevraldan noqonuniy migrantlar Rossiyada o’z munosabatlarini rasman ro’yxatdan o’tkaza olmaydilar.
Biznesni ro’yxatdan o’tkazishga cheklovlar. Reyestrga tushgan muhojirlarga tadbirkor bo’lish taqiqlanadi.
Mulk sotib olishga cheklovlar. Reyestrga tushgan muhojirlarga ko’chmas mulk, avtomobillar va boshqa aktivlarni sotib olish mumkin bo’lmaydi.
Haydovchilik huquqidan mahrum bo‘lish. Reyestrga tushgan muhojirlarga nafaqat haydovchilik guvohnomasini olish, balki undan foydalanish ham taqiqlanadi.
Moliyaviy operatsiyalarga cheklovlar. Bank hisobvaraqlarini ochish va 30 ming rubldan ko‘p pul aylantirish, pul o’tkazmalarini amalga oshirilishi mumkin bo’lmaydi.
Harakatlanishga cheklovlar. Chiqarib yuborish rejimi ostida bo’lgan shaxslar ma’lum bir shahar yoki munitsipalitet chegarasidan tashqariga chiqolmaydilar.
Boshqa xizmatlarga, masalan, chipta sotib olishga to’g’ridan-to’g’ri taqiqlar nazarda tutilmagan.
Reyestr bir sutkada to’rt marta yangilanishi rejalashtirilgan. Undan ish beruvchilar, jismoniy shaxslar, hokimiyat organlari, shuningdek, xizmat ko’rsatuvchi o’nlab davlat muassasalari xodimlari ma’lumot olishi mumkin.
Eslatib o’tamiz, hujjatsiz yurgan migrantlar Rossiya Prezidentining 2024-yil 30-dekabrdagi 1126-sonli Farmoniga muvofiq 30-aprelgacha o’z holatini qonuniylashtirishi mumkin.

Реестр контролируемых лиц, куда будут включены все иностранные граждане, пребывающие в стране незаконно, начнет работать с 5 февраля. Согласно закону № 260-ФЗ от 8 августа 2024 года, в отношении мигрантов, которые находятся в стране без законных оснований, вводится режим высылки. Помимо депортации и административного выдворения, эти лица столкнутся с рядом ограничений. Приводим перечень ограничений, указанных в законодательстве.
Запрет на заключение браков. С 5 февраля нелегальные мигранты не смогут официально регистрировать свои отношения в России.
Ограничения на регистрацию бизнеса. Им запрещено становиться предпринимателями.
Ограничения на покупку имущества. Нельзя будет приобретать недвижимость, автомобили и другие активы.
Лишение права на вождение. Запрещается не только получение водительских прав, но и их использование.
Ограничения на финансовые операции. Открытие банковских счетов и перевод денег будут невозможны.
Ограничения на передвижение. Лица, находящиеся под режимом высылки, не смогут покидать пределы определенного региона или муниципалитета.
Иных прямых запретов на другие услуги, например, на покупку билетов не предусмотрено.
Реестр планируют обновлять четыре раза в сутки. С его помощью работодатели, физические лица, органы власти, а также сотрудники десятков государственных учреждений при оказании услуг.
Напоминаем, что мигранты, находящиеся на территории России без документов могут легализоваться до 30 апреля в соответствии с Указом Президента России № 1126 от 30 декабря 2024 года.