Rossiyada noqonuniy migratsiya uchun jarimalar to‘g‘risidagi qonunga mamlakat prezidenti Vladimir Putin imzo qo‘ydi.
Huquqiy axborot veb-saytida e’lon qilingan hujjatlardan jarimalar migratsiya hujjatlarini soxtalashtirgan fuqarolarga ta’sir qilishi ma’lum bo‘ladi. Mamlakatga kirish, yashash yoki ish haqida soxta hujjatlar uchun jarima miqdori 5 dan 10 million rublgacha, qonunni takroran buzgan taqdirda esa 60 million rublni tashkil qiladi.
Hujjatlar, shtamplar, muhrlar va blankalarni qalbakilashtirish uchun 40, 80 ming rubl miqdorida jarima solinadi.
Shu hafta Tataristonda noqonuniy migratsiya bilan shug‘ullangan ayol qo‘lga olindi. Hammasi bo’lib u 1,8 ming kishining mamlakatga noqonuniy kirishiga yordam bergan. Bungacha Nijnekamsk rayonida temir yo‘lda noqonuniy ishlagan migrantlar topilgan edi.

В России появился закон о штрафах за незаконную миграцию. Они будут достигать 60 млн рублей. Документ подписал президент страны Владимир Путин.
Из бумаг, размещенных на сайте правовой информации, следует, что штрафы коснутся граждан, занимающихся подделкой миграционных документов. Наказывать будут за изготовление фальшивых бумаг о въезде, проживании или работе.
Сумма штрафов будет колебаться от 5 до 10 млн рублей, а в случае повторного нарушения законодательства, она составит 60 млн рублей.
Подделка документов, штампов, печатей и бланков будет наказываться в 40, 80 тысяч рублей.
На этой неделе в Татарстане поймали женщину, занимающуюся незаконной миграцией. Всего она помогла незаконно проникнуть в страну 1,8 тысячи человек. Перед этим в Нижнекамском районе нашли мигрантов, которые незаконно работали на железной дороге.