Rossiya Ichki ishlar vazirligi 2025-yilning 5-mart kunidan boshlab o‘z veb-saytida Rossiyada qolish uchun huquqiy asoslari tugagan xorijiy fuqarolar va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar ma’lumotlarining ochiq reyestrini ishga tushirishini ma’lum qilidi. Bu haqida hukumat qarori loyihasida aytilgan, deb yozmoqda «TACC» agentligi.
Hujjatga ko‘ra, reyestrda xorij fuqarosining ma’lumoti bor yoki yo‘qligi haqida ma’lumotlarni so‘rov orqali olishi mumkin bo‘ladi. Biroq xorij fuqarosining familiyasi, ismi va otasining ismi, tug‘ilgan sanasi, jinsi, shaxsini tasdiqlovchi hujjati ma’lumotlari maxfiy qoldiriladi, deyiladi xabarda. Aynan qaysi ma’lumotlar reyestrdan olinishi va u ma’lumotlar qanday ko’rinishda bo’lishi hozircha aniq emas.
Ichki ishlar vazirligining veb-saytidagi ma’lumotlar bazasi avtomatik tarzda har 24 soatda yangilanib boriladi. Xorijiy fuqaroning ma’lumotlari uning maqomi o‘zgarganidan keyin reyestrda 24 soat ichida yangilanadi.
«Operator barcha so‘rovlarning tarixini besh yil davomida saqlab qolishni ta’minlaydi», — deyiladi loyihada.
Eslatib o‘tamiz, reyestrning joriy etilishi «Rossiya Federatsiyasida xorij fuqarolarining huquqiy holati to‘g‘risidagi» qonunga kiritilgan o‘zgarishlar doirasida amalga oshirilmoqda. O‘zgarishlardan biri Rossiyada qolish uchun huquqiy asosi qolmagan xorij fuqarolariga nisbatan «chiqarib yuborish rejimi»ni kiritish va ushbu rejimga tushgan migrantlarning ro‘yxati – reyestrni tashkil etilishidan iborat.

МВД России планирует с 5 марта 2025 года запустить на сайте ведомства публичный реестр контролируемых лиц — иностранцев и лиц без гражданства, чьи законные основания для пребывания в РФ прекращены. Это следует из проекта постановления правительства, пишет Агентство «ТАСС».
Как следует из документа, любой желающий по запросу может проверить наличие или отсутствие в реестре сведений об иностранном гражданине. Фамилия, имя и отчество, дата рождения, пол, серия и номер удостоверяющего личность документа будут скрыты.
База данных на сайте МВД для публичного доступа будет обновляться в автоматическом режиме не позднее 24 часов с момента внесения в реестр контролируемых лиц сведений об иностранном гражданине либо исключения из него таких сведений.
«Оператор обеспечивает сохранение истории всех обработанных запросов в течение пяти лет с даты обработки запроса», — говорится в проекте.
Напомним, что Реестр вводится из-за внесения в Федеральный Закон «О правовом положении иностранных граждан» понятия «режим высылки».
Предполагается, что мигранты, у которых аннулированы основания для пребывания в стране будут внесены в реестр. Перед созданием реестра чиновники различных ведомств отмечали свою готовность объявить амнистию для иностранцев, допустивших незначительные правонарушения.