21 август куни Заелцовск туман суди пойгачи Дмитрий Матвеев оиласига тегишли 10 та қимматбаҳо автомобилни ёқиб юборишда айбланган 34 ёшли Қосимжон Ҳожибоевнинг жиноий ишини кўриб чиқишни бошлади.
2023 йил 9 февралга ўтар кечаси Дачное шоссесидаги коттеж гаражида ёнғин содир бўлган эди. Ҳужум қилган шахс қўлга олинди, у тожикистонлик Қосимжон Ҳожибоев бўлиб чиқди, терговчиларнинг сўровига биноан суд уни тергов изоляторига жойлаштирди.
Текширув давомида маълум бўлишича, муҳожир ўз ишига тўланган ҳақдан норози бўлиб, иш берувчининг “ақлини киритиб қўйиш”га қарор қилган. У битта автомашина устига бензин қуйиб, уни ёқиб юборган. Шундан сўнг гаражда турган велосипедни олиб, жиноят содир бўлган жойдан қочиб кетган.
Оқибатда 10 та автомобил ҳамда уйнинг гаражи ва техник коммуникациялари учун пардозлаш материаллари ёниб кетган. Зарарнинг умумий миқдори 123 миллион рублни ташкил қилади.
– 2023 йил 21 август куни Новосибирск шаҳар Заелцовск туман суди Россия Федерацияси Жиноят кодексининг 158-моддаси 2-қисми “б”, “c” бандлари, 167-модданинг 2-қисми бандларида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбланаётган Хожибоев K.га нисбатан жиноят ишини кўриб чиқишни бошлади. Суд мажлисида айблов хулосаси эълон қилинди ва далилларни текшириш тартиби белгиланди, – деб маълум қилган суд.

Заельцовский районный суд 21 августа начал рассмотрение уголовного дела 34-летнего Косимджона Ходжибоева по обвинению в поджоге 10 элитных автомобилей, принадлежащих семье автогонщика Дмитрия Матвеева.
В ночь на 9 февраля 2023 года произошел пожар в гараже коттеджа на Дачном шоссе. Злоумышленника задержали, им оказался таджикистанец Косимджон Ходжибоев, суд по ходатайству следователей поместил его в СИЗО.
В ходе следствия выяснилось, что мужчина был недоволен оплатой своей работы, поэтому решил «проучить» работодателя. Облил из канистры с бензином один автомобиль и поджог его, после чего взял стоящий в гараже велосипед и скрылся на нем с места преступления.
В результате сгорели 10 автомобилей, а также материалы отделки гаража и технических коммуникаций дома. Общая сумма ущерба составляет 123 миллиона рублей.
– Заельцовский районный суд г. Новосибирска 21 августа 2023 года начал рассматривать уголовное дело в отношении Ходжибоева К., обвиняемого в совершении преступлений, предусмотренных пп. «б», «в» ч. 2 ст. 158, ч. 2 ст. 167 УК РФ. В судебном заседании оглашено обвинительное заключение и определен порядок исследования доказательств, — сообщили в суде.