Биринчи ярим йилликда Новосибирск вилояти жиноят-ижро тизимидаги аҳлоқ тузатиш колонияларида 611 нафар муҳожир бўлгани маълум қилинди.
Новосибирск вилоятидаги жазони ижро этиш боршқармаси (ГУФСИН) матбуот хизмати биринчи ярим йиллик якунларига кўра, вилоят жиноий-ижро тизимидаги ахлоқ тузатиш муассасаларида 611 нафар чет эллик ва фуқаролиги бўлмаган шахслар борлигинини маълум қилди. Булар Тожикистон, Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон ва Озарбайжон фуқароларидир.
Хорижликларнинг қўлга олинишига энг кўпи – зўрлаш, гиёҳванд моддаларни сотиш ёки сақлаш, ўғрилик, йўл ҳаракати қоидаларини бузиш, диний экстремизм сабаб бўлаётганлиги маълум қилинди. Бу ҳақда «Право для всех»  адвокатлар коллегиясининг бошқарувчи ҳамкори Юлия Жемчугова маълум қилди.
Бундан ташқари юрист мигрантлар ўртасида чегарани ноқонуний кесиб ўтиш ҳолатлари кенг тарқалганлигини маълум қилди.
“Турли сабабларга кўра мамлакатга кириши тақиқланган хорижликлар  паспортини бошқа исм-фамилияга ўзгартириб, Россияга яна қайта кирадилар ва текширувларда бармоқ излари билан ушлаб олинган ҳолатлар кўп бўлган. Мен муҳожирларга кўп тақиқ қўйиш эмас, балки чегарадан ўтиш пунктларида жиддий текшириш ўтказиш, қоидабузарлар учун эса жарималарни кўпайтириш тарафдориман. Шундагина муҳожирлар жарималарни тўлаб, иқтисодиёт ривожига улуш қўшади. Бундан ҳабардор бўлган бошқа муҳожирлар эса қонунни бузмасликка ҳаракат қиладилар”.- деб тушунтирди эксперт.

В исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Новосибирской области по итогам первого полугодия находилось 611 иностранцев и лиц без гражданства.
В пресс-службе ГУФСИН по Новосибирской области рассказали, что по итогам первого полугодия в исправительных учреждениях уголовно-исполнительной системы Новосибирской области находилось 611 иностранцев и лиц без гражданства. Это граждане Таджикистана, Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана и Азербайджана.
При этом сообщается, что наиболее частая причина заключения иностранцев – изнасилования, сбыт, либо хранение наркотиков, кражи, нарушение правил дорожного движения, религиозный экстремизм. Об этом сообщила управляющий партнер коллегии адвокатов «Право для всех» Юлия Жемчугова.
Помимо этого, юрист сообщила о распространенной среди мигрантов практике незаконного пересечения границы.
«Много случаев, когда иностранцам выносят запрет на въезд по различным основаниям, они меняют паспорта на и другие фамилии и снова едут, а потом попадаются по отпечаткам пальцев. Правда вопрос: почему их сразу пускают в Россию, а не проверяют тщательно на границе по тем же пальцам? Я за то, чтобы усилить штрафы и меньше закрывать въезд. Тогда тебе, кому точно надо, будут платить и помогать экономике, а остальные сами не поедут», — пояснила эксперт.