2023 йилнинг 6 ойи давомида Ўзбекистондан Новосибирск вилоятига деярли 28,2 минг, Тожикистондан 24,7 мингдан ортиқ муҳожир келган Новосибирск вилоятига Ўзбекистон ва Тожикистондан минглаб муҳожирлар келган.
2023 йил бошидан буён Новосибирск вилоятида 76,7 мингдан ортиқ муҳожир рўйхатга олинган. Келганларнинг аксарияти Ўзбекистон ва Тожикистондан. Бу ҳақда РБК Ички ишлар вазирлигининг вилоят бўйича бош бошқармасига таяниб хабар бермоқда.
Шунингдек, бу йил Новосибирск вилоятига Қирғизистон (11,4 минг киши), Қозоғистон (9,8 минг) ва Озарбайжондан (2,5 минг киши) ҳам меҳнат муҳожирлари ташриф буюрган.
Умуман олганда, жорий йилда мигрантлар оқими 2022 йилнинг шу даврига нисбатан 27 фоизга камайган, бироқ 2021 йилга нисбатан 11,5 фоизга кўп бўлган.

Из Узбекистана в Новосибирскую областза 6 месяцев 2023 года приехало почти 28,2 тысяч мигрантов, из Таджикистана – более 24,7 тысяч.
С начала 2023 года в Новосибирской области на регистрационный учет встало более 76,7 тыс. мигрантов. Большинство приехавших – из Узбекистана и Таджикистана. Об этом сообщает «РБК Новосибирск» со ссылкой на ГУ МВД по Новосибирской области.
Также Новосибирская область в этом году пользуется популярностью у граждан Кыргызстана (в этом году приехало 11,4 тыс. человек). Реже — из Казахстана (9,8 тыс.) и Азербайджана (2,5 тыс. человек).
В целом поток мигрантов в этом году сократился на 27%, по сравнению с аналогичным периодом 2022 года, но в то же время стал на 11,5% больше, чем в 2021 году.