AQShda Nyu-York Avtotransport departamenti (DMV) xodimlari bilan bog‘liq janjal avj oldi. Bir nechta agentlik xodimlari odamlarga og’ir yuk mashinalari va tijorat transport vositalari uchun litsenziya – CDL haydovchilik guvohnomalarini imtihon topshirmasdan noqonuniy ravishda olishga yordam berishda ayblanmoqda.
News Nation xabariga ko‘ra, sxema ishtirokchilaridan biri, ayol Jeymi Middlton erkak qiyofasida haqiqiy nomzodlar o‘rniga test topshirgan. Qalloblik 2023-yilning mart-sentyabr oylari orasida bo‘lib o‘tgan. Uning singlisi, Long-Aylenddagi Garden Sitidagi DMVning sobiq xodimi Kanaisha Middleton ham firibgarlikda ishtirok etgan.
Tergovchilar har bir “muvaffaqiyatli” imtihondan 1500 dan 3000 dollargacha pul undirilganini aniqladi. Jeymi to’qqizta sinovdan o’tishga muvaffaq bo’lgan va faqat bittasida muvaffaqiyatsizlikka uchragan. Xavfsizlik kameralarida uning imtihonga parik, soxta soqol bilan kelgani ko‘rinadi. Biroq videolarga uning uzun, bo‘yalgan tirnoqlari ham tushib qolgan. DMV xodimining aytishicha, u 2023-yil 9-iyun kuni testni erkak nomi ostida topshirayotgan ayolni aniq ko‘rib, shubhalanib qolgan.
Prokurorlarga ko’ra, firibgarlik tufayli ko’plab tayyorgarligi yo‘q haydovchilar tijorat guvohnomalarini olishga muvaffaq bo‘lgan.
Bu ishda opa-singillar Middlton bilan bir qatorda DMV xodimlari Satoya Mitchell va Tavana Uitfild, Xempsted shahri xodimlari Jeyms Nurs va Reni Sarduy va litsenziya talabgori Omesh Moxan ham ayblanmoqda.
Agar aybdor deb topilsa, har bir ayblanuvchi ikki yildan yetti yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi mumkin.
Qo’shma Shtatlarda ishlayotgan migrant haydovchilar uchun bu voqea muhim eslatma bo’ladi: litsenziya olishning «oson yo’llarini» qidirmang. Har qanday firibgarlik urinishlari nafaqat litsenziyani yo’qotishga, balki jinoiy javobgarlikka ham olib kelishi mumkin.

В США разгорается скандал вокруг сотрудников Департамента транспортных средств (DMV) Нью-Йорка. Несколько работников ведомства обвинили в том, что они помогали людям незаконно получать водительские удостоверения категории CDL — права на управление большегрузами и коммерческим транспортом — без прохождения экзамена.
По данным News Nation, одна из участниц схемы — Джейми Миддлтон — переодевалась в мужчин и проходила тестирование вместо настоящих кандидатов. Всё происходило с марта по сентябрь 2023 года. В мошенничестве участвовала и её сестра — Канайша Миддлтон, бывшая сотрудница DMV в Гарден-Сити (Лонг-Айленд).
Следствие установило, что за каждый «успешный» экзамен брали от 1500 до 3000 долларов. Джейми успела сдать девять тестов — и провалила только один. На записях с камер видно, как она приходит на экзамен в парике, с накладными усами и бородой, а также с длинными накрашенными ногтями. Один из руководителей DMV рассказал, что 9 июня 2023 года он заподозрил неладное, когда заметил, что тест на мужское имя сдаёт явно женщина.
По данным прокуратуры, схема позволила множеству неподготовленных водителей получить коммерческие права, создавая угрозу безопасности на дорогах.
Вместе с сёстрами Миддлтон по делу проходят ещё несколько человек: сотрудники DMV Сатоя Митчелл и Тавана Уитфилд, городские работники Хемпстеда Джеймс Нёрс и Рене Сардуй, а также соискатель лицензии Омеш Мохан.
Если суд признает обвиняемых виновными, каждому грозит от двух до семи лет лишения свободы.
Для мигрантов, работающих водителями в США, эта история — важное напоминание: не стоит искать «лёгкие пути» для получения прав. Любая попытка обмана может закончиться не только потерей лицензии, но и уголовным делом.