Rossiyaning eng g‘arbiy viloyati ma’muriy markazi Kaliningrad sudi 34 yoshli O‘zbekiston fuqarosi Kallibek Yeseniyazovni yetti yilga ozodlikdan mahrum qildi. U Ukraina tomonida jang qilayotgan rossiyaliklardan tashkil topgan “Свобода России” legioniga qo‘shilish uchun Kaliningrad viloyatidan Polshaga noqonuniy o‘tishga uringanlikda ayblangan.
Yeseniyozov jazo muddatining dastlabki uch yilini qamoqxonada, qolgan muddatini esa qattiq tartibli koloniyada o‘tashi kerak bo‘ladi. U terroristik deb topilgan tashkilotda ishtirok etishga urinishda (Jinoyat kodeksi 30-moddasi 3-qismi, 205.5-moddasi 2-qismi) aybdor deb topilgan.
Yeseniyazovning advokati Yuliya Luchitskayaning Mediazona nashriga ma’lum qilishicha, muhojir “hammasini tan olgan va tavba qilgan”. U boshqa izoh berishdan bosh tortgan.
Ayblov xulosasiga ko‘ra, Yeseniyazov Rossiyaning Ukrainada olib borayotgan urushiga qarshi bo‘lgan va go‘yoki bir necha bor Ukrainaga kirishga uringan. 2023-yil sentyabrida u Armanistondan Moldovaga uchib ketgan, biroq mahalliy chegarachilar uni orqaga qaytarishgan. Keyin, 2024-yil may oyi boshida u Ukrainaning Istanbuldagi elchixonasiga kirishga harakat qilgan, biroq qo‘riqchilar ham uni ichkariga kiritmagan. Keyinroq Yeseniyazov go‘yoki Toshkentdagi Ukraina elchixonasi bilan bog‘langan, biroq ular unga legionga qo‘shilishiga yordam berishmagan.
Keyinchalik, hujjatlarda ta’kidlanganishicha, o‘zbekistonlik yollovchilardan ko‘rsatmalar olgan va Kaliningradga uchib kelgan emish. U yerdan chegarani noqonuniy kesib o‘tib, Ukraina bilan chegaradosh Polshaga ketmoqchi bo‘lganida qo‘lga olingani iddao qilinmoqda. U «Свобода России» legionining haqiqiy yollovchilari yoki Rossiya maxsus xizmatlari xodimlari bilan muloqot qilgani noma’lum.

Суд в Калининграде, административном центре самой западной области России, приговорил к семи годам лишения свободы 34-летнего гражданина Узбекистана Каллибека Есениязова. Его обвинили в попытке нелегально перебраться из Калининградской области в Польшу, чтобы присоединиться к легиону «Свобода России»: он состоит из выходцев из России, которые воюют на стороне Украины.
Первые три года Есениязов должен будет будет отбывать срок в тюрьме, оставшийся срок — в колонии строгого режима. Его признали виновным в покушении на участие в организации, признанной террористической (часть 3 статьи 30, часть 2 статьи 205.5 уголовного кодекса).
Как сообщила «Медиазоне» адвокат Есениязова Юлия Лучицкая, мужчина «все признал, раскаялся». От других комментариев она отказалась.
Согласно обвинению, Есениязов был «противником проведения специальной военной операции» (так российские власти требуют называть войну, которую Россия ведет в Украине) и якобы несколько раз пытался попасть в Украину. В сентябре 2023 года он прилетел из Армении в Молдову, но местные пограничники вернули его обратно. Затем, в начале мая 2024 года, он якобы попытался попасть в украинское посольство в Стамбуле, но его также не впустили охранники. Позже Есениязов якобы обратился в украинское посольство в Ташкенте, но там ему никак не помогли со вступлением в легион.
Впоследствии, как сказано в деле, узбекистанец получил инструкцию от вербовщиков, после чего прилетел в Калининград. Оттуда он собирался нелегально перейти границу и попасть в Польшу, граничащую с Украиной, но был задержан. Общался ли он с реальными вербовщиками легиона «Свобода России» или с сотрудниками российских спецслужб, неизвестно.