Oʻzbekiston va Belarus rasmiylari roʻyxatdan oʻtmasdan boʻlish muddatini 3 kundan 10 kungacha oshirishga kelishib oldi. Endi ikki davlat fuqarolari bir-birlarining hududida hujjatlarni majburiy rasmiylashtirmasdan 10 kungacha boʻlishlari muOʻzmkin, ilgari bu muddat bor-yoʻgʻi 3 kunni tashkil etar edi. Oʻzgarishlar Fuqarolarning oʻzaro safarlari toʻgʻrisidagi Bitimga oʻzgartirishlar kiritish haqidagi bayonnomada koʻzda tutilgan.
Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyevning Belarusga amalga oshirgan rasmiy tashrifi yakunlarini sharhlagan Oʻzbekiston Tashqi ishlar vazirligi boshqarma boshligʻi Amir Sultanov ma’lum qildi. U hujjat ikki davlat prezidentlari ishtirokida imzolanganini aytdi. Yangi qoida qarindoshlar va doʻstlar oldiga safar qilishni yanada qulayroq qiladi, shuningdek, turistik va ishbilarmonlik tashriflarini soddalashtiradi.
Bundan avval, 9-iyul kuni muzokaralar yakunlari boʻyicha prezidentlar Shavkat Mirziyoyev va Aleksandr Lukashenko Strategik sheriklik munosabatlarini oʻrnatish toʻgʻrisidagi Deklaratsiyani imzoladi. Bundan tashqari, tomonlar 2026–2030-yillarda savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha yoʻl xaritasini tasdiqladi hamda qishloq xoʻjaligi, fan, madaniyat, turizm, ijtimoiy himoya, mehnat migratsiyasi va favqulodda vaziyatlarning oldini olish sohalarida bir qator bitimlar imzoladi.
Ikki davlat hukumatlari oʻrtasidagi Fuqarolarning oʻzaro safarlari toʻgʻrisidagi bitimning oʻzi 2005-yil 19-yanvarda Toshkentda imzolangan edi. Hujjat 2006-yil 25-iyulda kuchga kirgan va muddatsiz amal qiladi.

Власти Узбекистана и Беларуси договорились увеличить срок пребывания без регистрации с 3 до 10 дней. Теперь граждане двух государств могут находиться на территории друг друга без обязательного оформления документов до 10 дней, хотя раньше этот срок составлял всего 3 дня. Изменения предусмотрены в протоколе о внесении изменений в Соглашение о взаимных поездках граждан.
Об этом сообщил начальник управления Министерства иностранных дел Узбекистана Амир Султанов, комментируя итоги официального визита президента Шавката Мирзиёева в Беларусь. Он рассказал, что документ был подписан в присутствии президентов двух государств. Новое правило сделает поездки к родственникам и друзьям более удобными, а также упростит туристические и деловые визиты.
Ранее, 9 июля, по итогам переговоров президенты Шавкат Мирзиёев и Александр Лукашенко подписали Декларацию об установлении отношений стратегического партнерства. Кроме того, стороны утвердили дорожную карту по развитию торгово-экономического сотрудничества на 2026–2030 годы, а также подписали ряд соглашений в сферах сельского хозяйства, науки, культуры, туризма, социальной защиты, трудовой миграции и предупреждения чрезвычайных ситуаций.
Само соглашение между правительствами двух государств о взаимных поездках граждан было подписано 19 января 2005 года в Ташкенте. Документ вступил в силу 25 июля 2006 года и действует бессрочно.