O‘zbekistonda boshqa davlatda qurolli harakatlarda qatnashgan migrantlar ustidan ikkita sud jarayoni bo‘lib o‘tdi. Ikkala shaxs ham aybdor deb topilib, qamoq jazosiga hukm qilindi.
A.R. ismli 32 yoshli fuqaro Buxoro viloyati Romitan tuman sudida sudlangan. U 2018-yilda Rossiyaga pul ishlash uchun ketgan. Keyinchalik u Rossiya fuqaroligini olgan, biroq O‘zbekiston fuqaroligidan rasman voz kechmagan.
2024-yil may oyida A.R. jinoyat sodir etgani uchun Rossiyada qo‘lga olinib, tergov izolyatoriga jo‘natildi. Iyun oyida u Rossiya armiyasida xizmat qilish uchun shartnoma imzoladi. 2024-yilning iyulidan 2025-yilning iyunigacha Luganskdagi harbiy amaliyotlarda qatnashgan.
2024-yil 27-iyulda harbiy bazaga raketa zarbasi paytida u yaralanib, kasalxonaga yotqizilgan. Sentyabr oyida u xizmatga yaroqsiz deb topilib, 3 million rubl olib, O‘zbekistonga qaytgan.
Qaytib kelgach, huquq-tartibot idoralari xodimlari uning telefonida jangovar harakatlarda ishtirok etganligini tasdiqlovchi fotosuratlar, videolar va hujjatlarni topgan.
Sud uni yollanma askarlik moddasi bo‘yicha aybdor deb topib, 5 yil muddatga umumiy rejimli koloniyada o‘tashga hukm qildi.
Andijon viloyatida
yashovchi 41 yoshli Sh.K. ham shu modda bo‘yicha Andijon viloyatining Oltinko‘l tumanida sudlangan. U 2023-yilda Ingushetiyaning Nazran shahriga pul ishlash uchun jo‘nab ketgan. U yerda u O‘zbekiston fuqarosi bo‘lsa-da, Rossiya armiyasi bilan shartnoma imzolagan.
2024-yilning aprelidan dekabrigacha u Rossiya tomonida jang qilgan. Harbiy harakatlar paytida u snaryad parchalari bilan yaralangan va davolanish uchun ruxsat olgan. Ta’tilda bo‘lganida hujjatlari yo‘qligi sababli hibsga olingan. Shundan so‘ng Sh.K. O‘zbekistonga qaytarib yuborilgan.
Uyga kelgach, u huquq-tartibot idoralari xodimlariga harbiy amaliyotlarda qatnashganini aytib, yengilroq jazo tayinlashni so‘radi.
Sud uni yollanma askarlikda aybdor deb topib, 3 yil-u 1 oy muddatga umumiy rejimdagi koloniyaga hukm qildi.
O‘zbekistonda mamlakat fuqarolarining boshqa davlat armiyasida xizmat qilishi, ayniqsa, harbiy amaliyotlarda qatnashishi jinoyat hisoblanadi. Bu shaxs boshqa davlat fuqaroligini olgan bo‘lsa ham, qamoq bilan jazolanadi.

В Узбекистане прошли два суда, где рассматривались дела мигрантов, воевавших на территории другой страны. Обоих мужчин признали виновными и приговорили к тюремному сроку.
В Ромитанском районном суде Бухарской области судили 32-летнего мужчину по имени А.Р. Он уехал в Россию в 2018 году на заработки. Позже получил российское гражданство, но из гражданства Узбекистана официально не вышел.
В мае 2025 года А.Р. был арестован в России за преступление и попал в следственный изолятор. Находясь там, в июне он подписал контракт на службу в армии России. Он участвовал в военных действиях в Луганске с июля 2024 по июнь 2025 года.
27 июля 2024 года во время ракетного удара по военной базе он получил ранения и попал в госпиталь. В сентябре его признали непригодным к службе, выплатили 3 миллиона рублей, и он вернулся в Узбекистан.
После возвращения правоохранители нашли в его телефоне фото, видео и документы, которые подтвердили участие в боевых действиях.
Суд признал его виновным по статье о наёмничестве и приговорил к 5 годам лишения свободы в колонии общего режима.
Второй случай — в Андижанской области
В Алтынкульском районе Андижанской области судили 41-летнего мужчину по имени Ш.К. Он уехал в Назрань (Ингушетия, Россия) в 2023 году на заработки. Там тоже подписал контракт с армией, хотя всё ещё оставался гражданином Узбекистана.
С апреля по декабрь 2024 года он воевал на стороне России. Во время боевых действий был ранен осколками от снаряда и получил отпуск на лечение. В отпуске его задержали из-за отсутствия документов. После этого Ш.К. депортировали обратно в Узбекистан.
Уже дома он сам рассказал правоохранителям, что участвовал в боевых действиях, и попросил смягчить наказание.
Суд признал его виновным в наёмничестве и приговорил к 3 годам и 1 месяцу тюрьмы в колонии общего режима.
Служба в армии другой страны, особенно участие в боевых действиях, считается преступлением в Узбекистане. За это дают тюремный срок, даже если человек получил деньги или гражданство другой страны.