Toshkentdagi «Ma’no» tadqiqot tashabbuslari markazi direktori Baxtiyor Ergashevning so‘zlariga ko‘ra, kelgusi yillarda Rossiyaga ishlash uchun kelayotgan o‘zbekistonlik mehnat migrantlari soni asta-sekin kamayadi.
Mutaxassisning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistondan Rossiyaga mehnat migratsiyasi allaqachon eng yuqori cho‘qqiga chiqqan. Uning ta’kidlashicha, ko‘p yillar davomida kuzatilgan avvalgi o‘sish to‘xtagan.
Ergashevning fikricha, pasayish tendensiyasi ancha sezilarli. Hatto eng konservativ prognozlarga qaramay, Rossiyaga ishlash uchun kelayotgan o‘zbekistonliklar soni kamayadi.
Biroq, Rossiya o‘zbekistonlik mehnat migrantlari uchun hali ham asosiy yo‘nalish bo‘lib qolmoqda. Mutaxassislarning hisob-kitoblariga ko‘ra, har yili 1,5 milliondan ortiq O‘zbekiston fuqarolari Rossiyaga keladi.
Biroq, ba’zi migrantlar asta-sekin boshqa mamlakatlarni tanlashni boshlamoqda. Tobora ko‘proq odamlar Buyuk Britaniya, Niderlandiya va Sharqiy Osiyo mamlakatlarida ishlashni o‘ylamoqda. Mutaxassisning so‘zlariga ko‘ra, Gʻarb mamlakatlariga migratsiya ko‘lami hozirda Rossiyaga qaraganda ancha kichik. Rossiyaga borayotganlar soni millionlab bo‘lsa, Yevropa mamlakatlariga atigi o‘n minglab odamlar migratsiya qilmoqda.
Avvalroq, Rossiya Ichki ishlar vazirligi 2027-yildan 2030-yilgacha migrantlarni uyushgan holda yollash bo‘yicha tajriba o‘tkazish rejasini e’lon qilgan edi. Yangi tizim mamlakatning bir nechta mintaqalarida xorijiy ishchi kuchini jalb qilish qoidalarini o‘zgartirishi kutilmoqda.

Число трудовых мигрантов из Узбекистана, приезжающих на работу в Россию, в ближайшие годы будет постепенно снижаться. Об этом заявил директор ташкентского Центра исследовательских инициатив «Ma’no» Бахтиёр Эргашев.
По словам эксперта, пик трудовой миграции из Узбекистана в Россию уже прошёл. Он отметил, что прежнего роста, который наблюдался много лет подряд, сейчас уже нет.
Эргашев считает, что тенденция к снижению заметна уже сегодня. Даже при самых осторожных прогнозах количество узбекистанцев, приезжающих на заработки в Россию, будет уменьшаться.
При этом Россия пока остаётся главным направлением для трудовых мигрантов из Узбекистана. По оценкам экспертов, ежегодно в РФ приезжают более 1,5 миллиона граждан Узбекистана.
Однако часть мигрантов постепенно начинает выбирать другие страны. Всё больше людей рассматривают работу в Великобритании, Нидерландах и странах Восточной Азии.
По словам эксперта, пока масштабы миграции в западные страны намного меньше, чем в Россию. Если в РФ едут миллионы, то в европейские страны — пока только десятки тысяч человек.
Ранее МВД России сообщило о планах провести с 2027 по 2030 год эксперимент по организованному набору мигрантов. Новая система должна изменить правила привлечения иностранной рабочей силы в ряде регионов страны.