18-noyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyevga tashqi mehnat migratsiyasi tizimini takomillashtirish va uni xalqaro standartlar asosida yo‘lga qo‘yish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida axborot taqdim etildi.
So‘nggi yillarda fuqarolarni chet elga mehnat maqsadida tizimli ravishda yuborish yo‘lga qo‘yilgani natijasida mamlakatda mehnat bozori kengayib bormoqda. O‘zbekistonliklar asosan yuqori maoshli ish o‘rinlariga ketmoqda. Shunga qaramay, 2016-yilga nisbatan xorijda ishlayotganlar soni kamaygan bo‘lsa, ular yuborgan pul mablag‘lari 3,8 milliard dollardan 2025-yilning o‘n oyida 15,8 milliard dollargacha oshdi.
Taqdimotda ayni paytda xorijiy bozorda malakali kadrlarga jiddiy talab borligi ta’kidlandi. Hozir 140 ming mutaxassis uchun buyurtma mavjud, ammo til va kasbiy malaka bo‘yicha talabga javob beruvchi mutaxassislarni tayyorlashda hali yetarlicha ish qilinmagani aytildi. Shuningdek, migratsiya xizmatlari turli joylarda tarqoq bo‘lgani uchun fuqarolar qiyinchilikka uchrayotgani qayd etildi.
Shu bois sohadagi barcha xizmatlarni tartibga solish va “yagona darcha” tartibida birlashtirish vazifasi qo‘yildi.
Uchtepada “Xorijga ishga tayyorlash markazi”, Termizda “Yagona migratsiya xizmatlari” markazi tashkil etiladi. Yashnobod tumanida esa xalqaro kompaniyalar hamkorligida nemis va yapon tillariga ixtisoslashgan o‘quv maktablari ochiladi.
So‘nggi yillarda Yevropa mamlakatlariga migratsiya oqimi 4 barobarga oshgani ta’kidlandi. U yerda ishlayotgan fuqarolarning huquqiy himoyasini kuchaytirish muhimligi aytildi. Ayni vaqtda ayrim Yevropa davlatlari bilan mehnat migratsiyasiga oid kelishuvlar yo‘q. Prezident ushbu hujjatlarni imzolash jarayonini tezlashtirishni topshirdi.
Shuningdek, xorijiy davlatlarda migratsiya bo‘yicha attashelik lavozimlarini ko‘paytirish, Mehnat migratsiyasi agentligi vakolatxonalarini kengaytirish, mamlakat ichida esa viza markazlarining ko‘chma ofislarini ochish rejalashtirilgan.
Taqdimotda migratsiya xizmatlarini raqamlashtirish masalasi ham muhokama qilindi.
“Xorijda ish” platformasida hozir 25 xil xizmat bor, joriy yil boshidan beri 524 ming fuqaro ulardan onlayn foydalangan. Ammo barcha xizmatlar ham raqamlashtirilmagani qayd etildi.
Prezident xizmatlarni yanada takomillashtirish uchun sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish zarurligini ta’kidladi. Platformada biometrik identifikatsiya, xorijdagi ish o‘rinlarini real vaqtda kuzatish, fuqarolarga masofaviy maslahat berish imkoniyatlarini yo‘lga qo‘yish rejalari haqida axborot berildi. Shuningdek, agentlik qoshida 24 soat ishlaydigan situasion markaz tashkil etish taklif qilindi.
Taqdimotda ayrim firibgarlik holatlari — noqonuniy migratsiya va lisenziyasiz konsalting xizmatlari ko‘payib borayotgani haqida ham ma’lumot berildi. Shu munosabat bilan migrantlarning huquqiy savodxonligini oshirish uchun xalqaro aeroportlarda interaktiv migratsiya infokiosklari o‘rnatish, lisenziyasiz tashkilotlarga jarima miqdorini oshirish taklif qilindi. Bundan tashqari, noqonuniy migratsiyani tashkil etish yoki unga ko‘maklashish uchun javobgarlikni Jinoyat kodeksiga kiritish masalasini o‘rganish vazifasi qo‘yildi.
Prezident taqdim etilgan takliflarni ma’qullab, mehnat migratsiyasi bo‘yicha jarayonlarni yanada qulay, xavfsiz va shaffof qilish yuzasidan qo‘shimcha topshiriqlar berdi.

18 ноября президенту Шавкату Мирзиёеву была представлена информация о проводимой работе по совершенствованию системы внешней трудовой миграции и приведению её в соответствие с международными стандартами.
В последние годы систематическая отправка граждан за рубеж на заработки привела к расширению рынка труда в стране. Узбекистанцы в основном уезжают на высокооплачиваемые должности. Несмотря на это, число работающих за рубежом граждан сократилось по сравнению с 2016 годом, а объём отправленных ими денежных средств увеличился с 3,8 млрд долларов США до 15,8 млрд долларов США за первые десять месяцев 2025 года.
В презентации также отмечалось, что в настоящее время на внешнем рынке наблюдается серьёзный спрос на квалифицированные кадры. Сейчас имеются заказы на 140 тысяч специалистов, однако недостаточно ведётся работа по подготовке специалистов, соответствующих требованиям в плане языка и профессиональной квалификации. Также было отмечено, что граждане испытывают трудности из-за разбросанности миграционных служб. В связи с этим была поставлена задача упорядочить и унифицировать все услуги в этой сфере в рамках системы «единого окна».
В Учтепе будет создан «Центр подготовки к работе за рубежом», а в Термезе — центр «Единых миграционных услуг». В Яшнабадском районе совместно с международными компаниями будут открыты специализированные школы немецкого и японского языков.
Отмечено, что за последние годы миграционный поток в страны Европы увеличился в 4 раза. Подчёркнута важность усиления правовой защиты работающих там граждан. В то же время с некоторыми европейскими странами отсутствуют соглашения о трудовой миграции. Президент поручил ускорить процесс подписания этих документов.
Также планируется увеличить количество должностей миграционных атташе за рубежом, расширить представительства Агентства по трудовой миграции и открыть мобильные офисы визовых центров внутри страны.
В ходе презентации также обсуждался вопрос цифровизации миграционных услуг.
На платформе «Работа за рубежом» в настоящее время доступно 25 различных сервисов, и с начала года ими воспользовались 524 тысячи граждан. Однако было отмечено, что не все сервисы оцифрованы.
Президент отметил необходимость внедрения технологий искусственного интеллекта для дальнейшего совершенствования сервисов. Была представлена информация о планах внедрения биометрической идентификации, отслеживания вакансий за рубежом в режиме реального времени и возможности удалённого консультирования граждан на платформе. Также было предложено создать круглосуточный ситуационный центр при ведомстве.
В презентации также прозвучала информация об участившихся случаях мошенничества в сфере нелегальной миграции и оказания нелицензированных консультационных услуг. В связи с этим было предложено установить в международных аэропортах интерактивные информационные киоски по вопросам миграции для повышения правовой грамотности мигрантов, а также увеличить размер штрафов для организаций, не имеющих лицензии. Кроме того, была поставлена задача проработать вопрос о включении в Уголовный кодекс ответственности за организацию или содействие нелегальной миграции.
Президент одобрил представленные предложения и дал дополнительные поручения по повышению удобства, безопасности и прозрачности процессов трудовой миграции.