2025-yilda “Rossotrudnichestvo” tashkiloti O‘zbekistonda rus tilini o‘rganish uchun ikki qo‘shimcha markaz ochishni rejalashtirmoqda. Bu haqda agentlikning O‘zbekistondagi vakili Irina Staroselskayaga tayanib, Sputnik xabar bermoqda.
Hozirda O‘zbekistonda to‘rtta rus tili markazi faoliyat ko‘rsatadi. 2025-yili yana ikkita shunday markaz ochilishi rejalashtirilmoqda. Rossotrudnichestvo vakilining aytishicha, O‘zbekistonda rus tili va rus madaniyatini o‘rganishga katta qiziqish bor.
Staroselskaya, shuningdek, yangi markazlar Rossotrudnichestvo tomonidan yo‘lga qo‘yilgan keng xalqaro loyiha doirasida barcha zaruriy jihozlar bilan ta’minlanishini ma’lum qildi.
Rus tili markazlarida Rossiya oliy o‘quv yurtlariga imtihon topshiruvchilar uchun kurslar, ta’lim mavzusida turli tadbirlar tashkil etiladi.

В 2025 году Россотрудничество планирует открыть в Узбекистане два дополнительных центра изучения русского языка. Об этом пишет издание «Sputnik» ссылаясь на руководителя представительства агентства в республике Ирину Старосельской.
В настоящее время в Узбекистане действуют четыре таких центра, в будущем году мы планируем открыть еще два, рассказала представитель Россотрудничества. По ее словам, в Узбекистане отмечается большой запрос на изучение русского языка и знакомство с российской культурой.
Старосельская также отметила, что все необходимое для таких центров поставляется в рамках масштабного международного проекта Россотрудничества, который реализуется во многих странах мира, передает Sputnik Uzbekistan.
В таких центрах работают курсы для поступающих в российские вузы, проводятся мероприятия с образовательными организациями.