Hulkarning eri ham O‘zbekistondan, u 2022-yildan beri urushda. Vladivostokdan ixtiyoriy ravishda «SVO»ga jo‘nab ketgan. Bir yarim oy o‘tib, Hulkar olti farzandini (ulardan kenjasi o‘shanda 8 oylik edi) va o‘z biznesini qoldirib, erining ortidan boradi.
Bolalarini 23 yoshli katta qiziga qoldirib ketgan. Hozirda barcha bolalar opasiga “ona” deb murojaat qilmoqda, biologik onaga esa “buvi” deb chaqirishmoqda. Xulkar bundan biroz xafa bo‘lsa ham, 26-yildan birga yashovchi turmush o‘rtog‘i bilan qolishni o‘z burchi deb biladi.
Eslatma: O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari JKning 154.1-moddasiga ko‘ra, chet davlatlarning harbiy xizmatiga, xavfsizlik, politsiya, harbiy adliya organlari yoki shunga o‘xshash boshqa organlariga xizmatga kirish, yollangani uchun 3-yildan 5-yilgacha ozodlikni cheklash yoki ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi. Bundan tashqari Yollanish uchun ham JKning 154 moddasi bor. Yollanma askar bo‘lganlar 7-yildan 12-yilgacha ozodlikdan mahrum etiladi.

Телеграм канал «SHOT» опубликовал видеосюжет об узбекистанке Хулкар Ойдиновой, матери 6 детей. В видео Хулкар Ойдинова рассказывает, что на фронт решила поехать после сна, в котором ей приснилась покойная свекровь и попросила её поехать за мужем.
Муж Хулкар также из Узбекистана, он с 2022 года на войне. На войну он поехал добровольцем из Владивостока. Спустя полтора месяца Хулкар оставив 6 детей (младшему было 8 месяцев) и бизнес, поехала за мужем.
Детей она оставила 23 летней старшей дочери. Сейчас все её дети называют сестру мамой, а биологическую маму бабушкой. Хулкар немного расстраивается из-за этого, но считает своей обязанностью оставаться рядом с мужем, с ним она прожила 26 лет.
Напоминание: согласно статье 154.1 УК РУз, граждане Республики Узбекистан за военную службу, службу в органах безопасности, полиции, военной юстиции или других аналогичных органах иностранных государств, привлекаются к уголовной ответственности в виде ограничения свободы или лишения свободы на срок от 3 до 5 лет. Кроме этого, по статье 154 УК РУз наемники приговариваются к тюремному заключению сроком от 7 до 12 лет.