Aniqlanishicha, Moskva viloyati Podolsk shahrida vaqtincha yashovchi 29 yoshli O‘zbekiston fuqarosi noma’lum shaxs bilan til biriktirgan. U undan geroin va 6-monoatsetilmorfin bo‘lgan aralashmani qayta sotish uchun olgan.
Buning uchun migrant Volgograd viloyatining Svetloyarskiy tumaniga borib, u yerda koordinatalardan foydalangan holda giyohvand moddalar qo‘yilgan joyni topgan. Paketni olib, taksi chaqirgan va giyohvand moddalarni sotish uchun boshqa joyga yo‘l olgan.
Biroq 2024-yil 23-oktyabr kuni yo‘l harakati polisiyasi xodimlari tomonidan hujjatlarni tekshirish uchun statsionar postda taksi to‘xtatilgan. Yo‘lovchining xatti-harakati polisiyaga shubhali bo‘lib tuyulgan va tintuv chog‘ida og‘irligi taxminan 96 gramm bo‘lgan narkotik moddalar topilgan.
Mazkur shaxsga nisbatan “Bir guruh shaxslar tomonidan oldindan til biriktirib, internet tarmog‘idan foydalangan holda, ko‘p miqdorda giyohvandlik vositalarini qonunga xilof ravishda sotishga urinish” (. Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksining 30-moddasi 3-qismi, 228.1-moddasi 4-qismi) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Ayblanuvchi o‘z aybiga iqror bo‘lgan.
Sud unga nisbatan qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasini tanladi. Tergov yakunlangach, ish Svetloyarskiy tuman sudiga topshirildi.
Muhojir 20 yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi mumkin.
Chet ellarda, ayniqsa, Rossiyada ishlayotgan hamyurtlarimizga esa bilib-bilmay bu kabi xatarli ishlarga qo‘shilmaslik, qonun va qoidalarga rioya qilgan holda ishlashni tavsiya qilamiz.

Следователи Отдела МВД России по Светлоярскому району Волгоградской области окончили расследование уголовного дела по обвинению мужчины в покушении на незаконный сбыт наркотических средств в крупном размере.
В ходе расследования установлено, что 29-летний гражданин Республики Узбекистан, временно проживающий в г. Подольске Московской области, вступив в преступный сговор с неустановленным лицом, решился на приобретение у него бесконтактным способом смеси, содержащей героин и 6-моноацетилморфин для последующего сбыта.
С этой целью он отправился в Светлоярский район Волгоградской области, где по полученным географическим координатам извлёк из тайника пакет с зельем. После этого, вызвав такси, отправился на нём к будущему месту оборудования тайника для сбыта наркотического средства наркозависимым лицам.
В пути следования 23 октября 2024 года автомобиль такси был остановлен на стационарном посту ДПС сотрудниками полиции для проверки документов. Поведение пассажира показалась правоохранителям подозрительным и при личном досмотре у него был обнаружен полиэтиленовый пакет с наркотическим средством общим весом около 96 грамм.
В отношении подозреваемого следователем Отдела МВД России по Светлоярскому району возбуждено уголовное дело, а впоследствии ему предъявлено обвинение в совершении преступления, предусмотренного ч. 3 ст. 30, ч. 4 ст. 228.1 УК РФ – «Покушение на незаконный сбыт наркотических средств, совершенный с использованием информационно-телекоммуникационных сетей (включая сеть «Интернет»), группой лиц по предварительному сговору, в крупном размере». Мужчина сознался в содеянном.
Обвиняемому была избрана мера пресечения – содержание под стражей.
После сбора всех необходимых доказательств, уголовное дело направлено в Светлоярский районный суд Волгоградской области для рассмотрения.