18-avgust kuni muammoli vaziyatga tushib qolgan bir guruh o‘zbekistonlik muhojirlar Sankt-Peterburgdan O‘zbekistonga yo‘l oladi. Ularning qaytishi “Vatanga qaytish” xayriya aksiyasi doirasida tashkil etilmoqda. Kelayotganlar, ayniqsa, vaqtincha saqlash hibsxonalarida saqlanayotgan ayollar va bolalarga birinchi navbatda bepul aviachipta va sertifikatlar tayyorlandi. Bundan tashqari, 33 kishiga moddiy yordam ko‘rsatiladi.
Eslatib o‘tamiz, iyun oyi boshida O‘zbekiston elchixonasi Moskvada mehnat muhojirlarini tekshirish chog‘ida kuch qo‘llangani haqidagi xabarlardan so‘ng Rossiya tomoniga nota bilan murojaat qilgan edi. Shundan so‘ng Toshkent rasmiylari Moskvani O‘zbekiston fuqarolariga nisbatan xalqaro normalar va inson huquqlariga rioya qilishga chaqirdi.
Keyinroq Rossiya Ichki ishlar vazirligi rahbari Vladimir Kolokolsev va O‘zbekiston ichki ishlar vaziri Aziz Toshpo‘latov vaziyatni muhokama qildi. Qolish shartlarini buzgan xorijliklarga ularning maqomini tartibga solish uchun 10-sentyabrgacha muddat berishga qaror qilindi.
O‘zbekiston rasmiylariga ko‘ra, 2024-yilda mamlakatdan xorijga ketgan mehnat muhojirlarining umumiy soni 1,3 million kishigacha kamaygan, shundan 700 mingga yaqini Rossiyada. Sankt-Peterburgda, vise-gubernator Igor Potapenkoning so‘zlariga ko‘ra, o‘tgan yili qoidabuzarlarning bo‘lishini taqiqlash bo‘yicha 13 mingdan ortiq qaror chiqarilgan, 11 mingdan ortiq odam majburan deportatsiya qilingan. Shu bilan birga, shaharda ro‘yxatdan o‘tgan muhojirlarning umumiy soni 210 ming nafarga kamaydi – bir yil avvalgiga nisbatan deyarli 60 foizga kam. Natijada patent to‘lovlari 6 dan 9 milliard rublgacha oshdi.

18 августа группа узбекских мигрантов, оказавшихся в сложной жизненной ситуации, отправится из Санкт-Петербурга в Узбекистан. Их возвращение организуется в рамках благотворительной акции «Возвращение на Родину». Для прибывающих, особенно женщин и детей, содержащихся в центрах временного содержания, подготовлены бесплатные авиабилеты и сертификаты. Кроме того, 33 человекам будет оказана материальная помощь.
Напомним, ранее в июне посольство Узбекистана обращалось к российской стороне с нотой после сообщений о случаях применения силы при проверках трудовых мигрантов в Москве. Власти Ташкента тогда призвали Москву соблюдать международные нормы и права человека в отношении граждан Узбекистана.
Позднее глава МВД РФ Владимир Колокольцев и министр внутренних дел Узбекистана Азиз Ташпулатов обсудили ситуацию. Было принято решение предоставить иностранцам, нарушившим сроки пребывания, время до 10 сентября для урегулирования своего статуса.
По данным властей Узбекистана, в 2024 году общее число трудовых мигрантов из страны за рубежом снизилось до 1,3 млн человек, из которых около 700 тысяч находились в России. В Петербурге, по информации вице-губернатора Игоря Потапенко, за прошлый год вынесено более 13 тысяч постановлений о запрете пребывания нарушителям, свыше 11 тысяч человек были принудительно выдворены. При этом общее число зарегистрированных мигрантов в городе сократилось до 210 тысяч — почти на 60% меньше, чем годом ранее. В результате сборы по патентам выросли с 6 до 9 млрд рублей.