So‘nggi ikki yilda Qirg‘izistondan Oltoy o‘lkasiga mehnat muhojirlari soni ortgan. Ammo Oltoy oʻlkasi mehnat va bandlik boshqarmasining bergan statistik maʼlumotlariga koʻra, Oʻzbekiston va Tojikistondan kelgan muhojirlar soni deyarli oʻzgarmagan.
2023-yilda O‘zbekistondan Oltoy o‘lkasiga 5,9 ming kishi kelgan bo‘lsa, 2024-yilda bu ko‘rsatkich 5,8 ming nafarni tashkil etdi. 2023-yilda Tojikistondan 2,1 ming kishi kelgan bo‘lsa, 2024-yilda ham deyarli shuncha (54 kishi ko‘proq). 2023-yilda Qirg‘izistondan Oltoy o‘lkasiga 786 nafar, 2024-yilda esa 910 nafar fuqaro kelgan.
Joriy yilning to‘rt oyida O‘zbekistondan 1,7 ming, Tojikistondan 811, Qirg‘izistondan 434 nafar fuqaro kelgan.
Oltoy oʻlkasiga mehnat muhojirlarining 50 foizi Oʻzbekistondan keladi. Shuningdek, xorijiy ishchilar jalb qilinadigan asosiy davlatlar roʻyxatiga Tojikiston, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Armaniston, Ozarbayjon, Xitoy va Hindiston ham bor.
2022-yilda Hindistondan migrantlar ommaviy ravishda kela boshladi va ularning soni ortib bormoqda. 2025-yilning dastlabki to‘rt oyida Oltoy o‘lkasiga 128 nafar hindistonlik kelgan bo‘lsa, 2024-yilda bu ko‘rsatkich 132 nafarni tashkil etdi, deya xabar beradi o‘lka mehnat va bandlik boshqarmasi.
2025-yilda viloyatdagi 37 ish beruvchi kvota bo‘yicha 532 nafar xorijiy ishchini jalb qilishi mumkin.
«Kvota olish uchun ariza berishda ish beruvchi chet ellik ishchilarni jalb qilish shartlarini, ya’ni ish haqi miqdori, uy-joy bilan ta’minlash, tibbiy yordam ko’rsatish, kasbiy va malaka talablari va hokazolarni ko’rsatadi», – deyiladi boshqarma hujjatida.
2024-yilda xorijiy fuqarolar va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar tomonidan 509 ta jinoyat sodir etilgan bo‘lib, bu 2023-yilga nisbatan 29 foizga ko‘pdir. Bunday ma’lumotlar Ichki ishlar vazirligining viloyat bo‘yicha bosh boshqarmasi boshlig‘i Sergey Kamishevning hisobotida keltirilgan. 267 jinoyat giyohvandlik vositalarining noqonuniy aylanishi bilan bog‘liq. Viloyatda esa migrantlarga nisbatan 85 ta jinoyat sodir etilgan.

За последние два года выросло число трудовых мигрантов из Киргизии в Алтайский край. А вот число работников из Узбекистана и Таджикистана, прибывших в регион, практически не изменилось, следует из статистики управления по труду и занятости Алтайского края.
В 2023 году из Узбекистана в Алтайский край прибыло 5,9 тысячи человек, тогда как в 2024-м – 5,8 тысячи граждан. Из Таджикистана в 2023 году приехало 2,1 тысячи человек, почти столько же (на 54 человека больше) – в 2024-м. Из Киргизии в Алтайский край в 2023 году прибыло 786 граждан, а в 2024-м – 910.
За четыре месяца текущего года из Узбекистана уже приехало 1,7 тысячи человек, из Таджикистана – 811, а из Киргизии – 434.
Больше всего трудовых мигрантов едут в Алтайский край из Узбекистана – 50%. Также в списке основных стран, откуда привлекаются иностранные работники, Таджикистан, Казахстан, Киргизия, Армения, Азербайджан, Китай и Индия.
Кстати, из Индии рабочие начали массово приезжать в наш регион в 2022 году и их число растет. За четыре месяца 2025 года в Алтайский край прибыло 128 индусов, тогда как за весь 2024 год их было 132 человека, сообщили в краевом управлении по труду и занятости.
Всего в 2025 году по квоте 37 работодателей региона могут привлечь 532 иностранных работников.
«При подаче заявки на квоту работодатель указывает условия привлечения иностранных работников, такие как размер заработной платы, обеспечение жилым помещением, оказание медицинской помощи, профессионально-квалификационные требования и другое», – отметили в управлении.
Отметим, иностранные граждане и люди без гражданства совершили в 2024 году 509 преступлений – это на 29% больше, чем в 2023-м. Такие данные содержались в докладе начальника ГУ МВД по региону Сергея Камышева. 267 преступлений были связаны с незаконным оборотом наркотиков. А в отношении самих мигрантов в крае совершили 85 преступлений.