Nyu-Yorkda bo‘lib o‘tgan Xalqaro migratsiya sharhi forumi davomida O‘zbekiston delegatsiyasi Qo‘shma Shtatlar va xalqaro tashkilotlar vakillari bilan bir qator uchrashuvlar o‘tkazdi. Uchrashuvlarda mehnat migratsiyasi, o‘zbekistonliklarni chet elda ishlashga tayyorlash va ularning huquqlarini himoya qilish masalalari muhokama qilindi.
Forumda O‘zbekistondan Migratsiya agentligi, Tashqi ishlar vazirligi hamda mamlakatning AQSHdagi elchixonasi mas’ullari ishtirok etdi. Tadbir ochilishida BMT Bosh kotibi Antonio Guterrish va Xalqaro migratsiya tashkiloti rahbari Emi Poup global migratsiya siyosati bo‘yicha asosiy yo‘nalishlarni ma’lum qildi.
Migratsiya agentligi rahbari Behzod Musayev O‘zbekistonda migratsiya sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, xorijga ketuvchilar uchun kasbiy va til tayyorgarligi tizimi hamda xalqaro hamkorlik natijalari haqida axborot berdi.
U o‘z chiqishida mehnat migratsiyasini faqat iqtisodiy ehtiyoj emas, balki inson kapitaliga investisiya sifatida baholash kerakligini ta’kidladi.
Forum doirasida AQSHning bir qator tashkilot va kompaniyalari bilan hamkorlik bo‘yicha muzokaralar olib borildi.
Jumladan, Logan University bilan AQSH mehnat bozori uchun tibbiyot xodimlarini maqsadli tayyorlash, qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish va inson resurslarini rivojlantirish bo‘yicha shartnoma imzolandi.
Shuningdek, Missouri Trucking School vakillari bilan o‘zbekistonlik yuk mashinasi haydovchilarini Amerika standartlari asosida tayyorlash va keyinchalik ishga joylashtirish masalasi muhokama qilindi. Ma’lum qilinishicha, buning uchun 160 soatlik maxsus o‘quv dasturi taklif qilingan.
Qishloq xo‘jaligi sohasida ham yangi imkoniyatlar ko‘rib chiqilmoqda. National Council of Agricultural Employers (NCAE) bilan mavsumiy ish dasturlarini kengaytirish va ish beruvchilar ishtirokida mehnat forumlari tashkil etish bo‘yicha muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Bundan tashqari, Head Honchos tashkiloti bilan H-2A vizalarini rasmiylashtirish, AQSHda o‘zbekistonlik qishloq xo‘jaligi xodimlari salohiyatini targ‘ib qilish va 8–10 haftalik tayyorlov kurslarini tashkil qilish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Yuridik masalalar ham muhokama qilindi. Ballon Stoll PC yuridik firmasi bilan O, H-2A, H-2B, H-1B va E turidagi vizalar orqali ishlash imkoniyatlari hamda AQSHda ishlayotgan o‘zbekistonliklarning huquqiy himoyasini kuchaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Mutaxassislar fikricha, bu kabi hamkorliklar kelajakda o‘zbekistonliklar uchun AQSHda qonuniy va xavfsiz ishlash imkoniyatlarini kengaytirishi mumkin.

В рамках Международного форума по обзору миграции, проходившего в Нью-Йорке, узбекская делегация провела ряд встреч с представителями США и международных организаций. На встречах обсуждались вопросы трудовой миграции, подготовки узбеков к работе за рубежом и защиты их прав.
В форуме приняли участие представители Миграционной службы, Министерства иностранных дел и посольства страны в США. На открытии мероприятия Генеральный секретарь ООН Антонио Гутерриш и глава Международной организации по миграции Эми Поуп обозначили основные направления глобальной миграционной политики.
Глава Миграционной службы Бехзод Мусаев рассказал о реформах, проводимых в сфере миграции в Узбекистане, системе профессиональной и языковой подготовки для лиц, выезжающих за границу, и результатах международного сотрудничества.
В своем выступлении он подчеркнул, что трудовую миграцию следует оценивать не только как экономическую потребность, но и как инвестиции в человеческий капитал.
В рамках форума состоялись переговоры о сотрудничестве с рядом организаций и компаний в США.
В частности, было подписано соглашение с Университетом Логана
о целевой подготовке медицинских работников для рынка труда США, создании совместных образовательных программ и развитии человеческих ресурсов.
Также обсуждался вопрос подготовки узбекских водителей грузовиков по американским стандартам и последующего трудоустройства с представителями Школы грузоперевозок штата Миссури.
Сообщается, что для этого предложена специальная 160-часовая программа обучения.
Рассматриваются также новые возможности в агропромышленном секторе. Состоялись переговоры с Национальным советом сельскохозяйственных работодателей (NCAE)
о расширении программ сезонной работы и организации трудовых форумов с участием работодателей.
Кроме того, были достигнуты договоренности с организацией «Главные руководители»
о выдаче виз H-2A, продвижении потенциала узбекских сельскохозяйственных рабочих в США и организации 8-10-недельных курсов обучения.
Также обсуждались правовые вопросы. В юридической фирме Ballon Stoll PC обсуждались возможности работы по визам O, H-2A, H-2B, H-1B и E, а также усиление правовой защиты граждан Узбекистана, работающих в США.
По мнению экспертов, такое сотрудничество может расширить возможности для граждан Узбекистана легально и безопасно работать в США в будущем.