Обнинскда хориж фуқароларини сохта рўйхатга олиш факти бўйича жиноий ишнинг тергови ниҳоясига етди. Ушбу жиноятда айбланувчи маҳаллий фуқародир.
Ҳуқуқ-тартибот идоралари 2022 йилнинг апрелидан октябригача Обнинскдаги кўп қаватли уйлардан бирида бир аёл ўз турар жойида 532 нафар Марказий Осиёнинг икки республикасидан келган муҳожирларни сохта рўйхатга олганини аниқлаган.
Ҳар бир рўйхатдан ўтган муҳожир учун хонадон эгаси 1000 рубл олган. Шу тариқа, аёл муҳожирларни рўйхатга олиш орқали ярим миллион рублдан кўпроқ “ишлаб олиш”и мумкин эди. Шу билан бирга, ушбу уй-жойда хорижий фуқароларнинг яшаши таъминланмаган.
Жиноят иши далиллар базаси шакллантирилиб, кейинги қарор қабул қилиш учун судга юборилди. Бу жинояти учун тадбиркор аёл уч йилгача озодликдан маҳрум этилиши мумкин.

В Обнинске завершилось расследование уголовного дела по факту фиктивной регистрации иностранных граждан. Обвиняемая в совершении данного преступления — местная жительница.
Правоохранительными органами было установлено, что с апреля по октябрь 2022 года женщина на своей жилплощади в одном из многоквартирных домов Обнинска поставила фиктивно на регистрационный учет 532 гражданина, из числа выходцев из двух среднеазиатских республик.
За каждого зарегистрированного мигранта хозяйка квартиры получала по 1000 рублей. Таким образом, на регистрации иностранцев женщина могла «заработать» более полмиллиона рублей. При этом, проживание иностранных граждан на данной жилплощади было не предусмотрено.
Уголовное дело с доказательной базой сформировано и отправлено в суд для дальнейшего вынесения решения. Предприимчивой женщине за данное преступление грозит до трех лет лишения свободы.