Олмаота вилоятида икки нафар ўзбекистонлик фуқаронинг меҳнатидан фойдаланиб, қулликда тутиб турилганлиги аниқланди, деб хабар берган Tengrinews.kz нашри.
Олмаота вилояти полиция бошқармаси маълумотларига кўра, ўзбекистонликлар уч йилдан ортиқ вақт давомида ҳибсда бўлишган.
“10 июн куни Олмаота вилояти Уюшган жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси ходимлари томонидан тезкор маълумотларга кўра, Ўзбекистон Республикасининг икки фуқаросини меҳнат эксплуатацияси мақсадида ноқонуний равишда озодликдан маҳрум қилиш факти аниқланган. Аниқланишича, 3 йил давомида гумон қилинувчи фуқаро 1986 йилда туғилган А. жабрланувчиларни Қорасой тумани ҳудудида сақлаган”, — дейилади хабарда.
Мазкур факт Қозоғистон Республикаси Жиноят кодексининг 126-моддаси 3-қисми 2-банди (ноқонуний озодликдан маҳрум қилиш) билан рўйхатга олинган. Гумонланувчи тергов изоляторига жойлаштирилган.
Айни вақтда, ўтказилган тезкор-қидирув тадбирлари давомида  ёнида тегишли ҳужжатлари бўлмаган 22 нафар Ўзбекистон фуқароси аниқланган.

В Алматинской области выявили факт незаконного лишения свободы двух граждан Республики Узбекистан с целью трудовой эксплуатации, передает Tengrinews.kz.
Как сообщили в Департаменте полиции Алматинской области, узбекистанцев удерживали на протяжении более трех лет.
“10 июня сотрудники УБОП ДП Алматинской области по оперативной информации выявили факт незаконного лишения свободы с целью трудовой эксплуатации двух граждан Республики Узбекистан. Установлено, что на протяжении более трех лет подозреваемый гражданин А. 1986 года рождения удерживал потерпевших на территории Карасайского района”, – говорится в сообщении.
Данный факт зарегистрирован по статье 126 части 3 пункта 2 УК РК (Незаконное лишение свободы). Подозреваемый водворен в ИВС.
Вместе с тем, как уточняется, в ходе проведенных оперативно-разыскных мероприятий также выявлены 22 гражданина Узбекистана, у которых не имелись при себе соответствующие документы.