Бир ярим ойлик чақалоқ Екатеринбургдаги шифохонада қолиб кетди.
Қирғизистонлик аёл миграция қоидаларини бузгани учун Россиянинг Екатеринбург шаҳридан депортация қилинган эди, аммо унинг 1,5 ойлик фарзанди Екатеринбургдаги болалар шифохонасида қолиб кетган.
Нашрнинг ёзишича, чақалоқ болалар шифохонасида ота-онасисиз қолмоқда – онаси депортация қилинган, отаси эса ишлаётгани учун доимий равишда ўғлининг ёнида шифохонада қололмайди. Болага ҳозирча волонтёрлар қараб турибди.
Екатеринбургдаги Инсон ҳуқуқлари бўйича омбудсмени Татяна Мерзляковага тегишли ахборот сайтларида аёлнинг Қирғизистондан Россияга қайтарилиши бўйича ҳаракатлар тўхтамаётгани ҳақида хабарлар бор.
Қирғизистон Ташқи ишлар вазирлиги вазиятга изоҳ бериб, 7 феврал куни Қирғизистон Республикасининг Екатеринбургдаги консуллиги бола жойлашган шифохонага ташриф буюрганини таъкидлади. Консуллик вакилларининг сўзларига кўра, ота-она мустақил равишда болани Екатеринбургда даволанишини давом эттириш қарорига келган, яъни болани Қирғизистонда даволаниш учун ўтказилишига рози бўлишмаган. Вазият Қирғизистон Ташқи ишлар вазирлиги ва Бош консуллиги назоратида экани таъкидлаб ўтилган.
Ушбу воқеа мисолида Россияда фарзанди билан бўлиб турган мигрантларга ҳужжатларга жиддий қарашни ва қонуний юришни қатъий тавсия қиламиз.

Полуторамесячный ребёнок остался после депортации матери в Екатеринбургской больнице.
У депортированной из России кыргызстанки в больнице в Екатеринбурге остался 1,5 месячный ребенок. Из российского города Екатеринбурга за нарушения миграционных правил депортирована кыргызстанка, а ее 1,5 месячный ребенок оставлен в больнице.
По данным издания, младенец находится в детской больнице без родителей – мать депортирована, а отец живет из-за работы не может постоянно находиться рядом с сыном. Отмечается, что ухаживать за ребенком помогают волонтеры.
В другой публикации этого же СМИ со ссылкой на уполномоченного по правам человека в регионе Татьяну Мерзлякову сообщается, что правозащитники пытаются помочь вернуться в Россию депортированной матери младенца.
В Министерстве иностранных дел Кыргызстана прокомментировали ситуацию, отметив, что 7 февраля консул КР в Екатеринбурге посетил больницу, в которой находится ребенок.
По информации руководства больницы, состояние ребенка оценивается как стабильное. Дипломаты провели беседу с родителями ребенка, которые информировали, что ими принято решение продолжить лечение в Екатеринбурге. В МИД сообщили, что родители не поддержали возвращение и продолжение лечения ребенка в Кыргызстане. Отмечается, что вопрос находится на контроле МИД и Генконсульства.
На примере этого случая, родителям, чьи дети находятся в России крайне не рекомендуется пренебрежительно относиться к оформлению документов для законного нахождения на территории России.