Rossiyaga ishlash maqsadida ketgan to‘rtko‘llik Olimboy (ismi o‘zgartirilgan) jinoiy ish va harbiy harakatlar girdobiga tushib qoldi.
Ma’lum bo‘lishicha, u 2020-yil noyabr oyida Moskva shahriga ishlash uchun borgan va qurilish sohasida mehnat qilgan. Biroq 2022-yil may oyida u giyohvand moddalar bilan bog‘liq jinoyatda bilan aybdor deb topilib, 5 yilga ozodlikdan mahrum etilgan.
Voqealar zanjiri shu bilan tugamadi. 2024-yil dekabr oyida u jazo o‘tayotgan koloniyada Rossiya Mudofaa vazirligi vakillari tomonidan olib borilgan targ‘ibot ishlari ta’siriga tushib qolgan. Hujjatlarda qayd etilishicha, u Rossiya fuqaroligini olish, yaxshi daromad topish, uy-joyga ega bo‘lish va jazodan ertaroq ozod bo‘lish kabi manfaatlar evaziga harbiy xizmatga rozilik bergan.
2024-yil 23-dekabr kuni u Rossiya Mudofaa vazirligi bilan 1 yillik shartnoma imzolab, rasmiy ravishda harbiy xizmatga kirgan. U Samara viloyatida harbiy guvohnoma olgan, maxsus o‘quv lagerida tayyorgarlikdan o‘tganidan so‘ng Ukraina hududiga yuborilgan.
2025-yil yanvar oyida Donesk viloyatida bo‘lgan janglarda u og‘ir yaralangan: snaryad parchalari uning qo‘li, yelkasi va tanasiga tekkan.
Keyinchalik u O‘zbekistonga qaytgan va 2025-yil avgust oyida uning telefonida harbiy kiyimdagi va jangda yaralangan holatdagi suratlari aniqlangan. Bu holat tezkor tadbirlar davomida rasmiylashtirilgan.
Sud uning harakatlarini O‘zbekiston Jinoyat kodeksining 154 va 154-1 moddalari bilan kvalifikatsiya qilib, unga 3 yil 6 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosini tayinlagan. Keyingi sud instansiyalari ham bu qarorni o‘zgarishsiz qoldirdi.
Bu ish migratsiya, jinoyat va urush o‘rtasidagi murakkab bog‘liqlikni yana bir bor ko‘rsatadi. Ishlash maqsadida xorijga chiqqan Olimboy oson pul topish ilinjida jinoiy jazo, so‘ngra esa harbiy harakatlar ishtirokchisiga aylandi.

Алимбай (имя изменено) из города Турткуль, отправился в Россию на заработки, однако его путь закончился уголовным делом и участием в военных действиях. По материалам суда, в ноябре 2020 года он прибыл в Москву и работал на стройке. В мае 2022 года его признали виновным по делу, связанному с наркотиками, и приговорили к пяти годам лишения свободы.
В декабре 2024 года, отбывая наказание, мужчина согласился на военную службу после агитации представителей Министерства обороны России. Согласно материалам дела, ему были обещаны российское гражданство, высокий доход, жильё и досрочное освобождение. 23 декабря 2024 года он подписал контракт сроком на один год, получил военное удостоверение, прошёл подготовку в учебном лагере и был направлен в зону боевых действий.
В январе 2025 года в ходе боёв в Донецкой области он получил ранения — осколки снаряда попали в руку, плечо и туловище. Позднее мужчина вернулся в Узбекистан. В августе 2025 года в телефоне Алимбая были обнаружены его фотографии в военной форме, в том числе с места боевых действий, что было зафиксировано в ходе оперативных мероприятий.
Суд квалифицировал его действия по статьям 154 и 154-1 Уголовного кодекса Узбекистана и назначил наказание в виде 3 лет 6 месяцев лишения свободы. Судебные инстанции оставили приговор без изменений.