Yekaterinburgda ro‘y bergan jiddiy hodisa sababli Ozarbayjon hukumati Rossiyadan tekshiruv o‘tkazishni talab qilmoqda.
Ozarbayjon matbuotiga ko‘ra, xavfsizlik kuchlari o‘tkazgan reydda odamlar kaltaklangan. Oqibatda, jurnalistlarga ko‘ra, o‘sha joydagi restoranning egalari bo‘lgan ikki erkak halok bo‘lgan.
Ozarbayjon elchixonasining ma’lum qilishicha, jami 9 kishi qo‘lga olingan, halok bo‘lganlar va yaralanganlar bor. Bayonotda shunday deyiladi:
“Biz Rossiyadan tezkor tergov o‘tkazilishini kutamiz va bu shafqatsiz hujum uchun javobgarlar jazolanishini istaymiz”.
E1 saytining xabar berishicha, FSB go‘yoki eski jinoiy ish doirasida 50 dan ortiq odamni hibsga olgan. Nashrning yozishicha, asosiy gumondorlardan biri hibsda vafot etgan.
Ozarbayjon manbalarining yozishicha, xavfsizlik kuchlari Rossiya fuqarolari, lekin asli ozarbayjonlik bo‘lgan Safarovlar oilasi yashaydigan manzillarga kelgan.
Yaqinlarining aytishicha, ikki aka-uka Husayn va Ziyovuddin Safarovlar halok bo‘lgan, yana sakkiz kishi jarohat olgan.
O‘ldirilgan erkaklar restoran biznesi bilan shug‘ullangan. Ular Yekaterinburgdagi «Kaspiy» restoraniga egalik qilishgan. Tasdiqlanmagan ma’lumotlarga ko‘ra, FSB reydi 2001-yilda xuddi shu restoranda sodir bo‘lgan eski qotillik ishi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.

В Екатеринбурге произошёл серьёзный инцидент, из-за которого власти Азербайджана потребовали от России разобраться в случившемся.
По данным азербайджанских СМИ, силовики провели рейд, во время которого были избиты люди. В результате, по словам журналистов, погибли двое мужчин — они были владельцами местного ресторана.
Азербайджанское посольство заявило, что всего были задержаны 9 человек, есть погибшие и пострадавшие. В заявлении сказано:
«Мы ждём от России быстрого расследования и хотим, чтобы виновных в этом жестоком нападении наказали».
Сайт E1 сообщает, что ФСБ задержала больше 50 человек — якобы в рамках старого уголовного дела. По данным издания, один из главных подозреваемых умер во время задержания.
Азербайджанские источники пишут, что силовики пришли по адресам, где живёт семья Сафаровых. Это граждане России, но они родом из Азербайджана.
Родственники говорят, что погибли два брата — Гусейн и Зияддин Сафаровы, ещё восемь человек получили травмы.
Убитые занимались ресторанным бизнесом. Им принадлежал ресторан «Каспий» в Екатеринбурге. По неподтверждённой информации, рейд ФСБ мог быть связан со старым делом об убийстве, которое якобы произошло в том же ресторане в 2001 году.