Қозоғистон ҳукумати республика фуқароларини хорижий мамлакатларда, жумладан Бирлашган Араб Амирликларида (БАА) ишга жойлаштиришнинг янги механизмларини фаол равишда ишлаб чиқмоқда. Бундан ташқари, Қозоғистон Меҳнат ва аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш вазирлиги раҳбари Тамара Дусеинованинг сўзларига кўра,  хорижда меҳнат қилаётган Қозоғистон фуқароларининг меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш бўйича ташаббуслар кўриб чиқилмоқда. Бу ҳақда, “Деловые Эмираты” нашри хабар берган.
2023 йилнинг биринчи чорагидаги статистик маълумотларга кўра, ҳозирда Қозоғистоннинг 194 мингдан ортиқ аҳолиси мамлакат ташқарисида иш билан таъминланган. Шу нуқтаи назардан, чет элда ишлашни  танлаган қозоғистонлик ишчиларнинг меҳнат ҳуқуқларини ҳимоя қилишни таъминлаш учун  Қозоғистон ҳамкор давлатлар, жумладан БАА, Туркия ва Буюк Британия билан қўшимча битимлар имзолашга интилмоқда.
Бундан ташқари, Қозоғистон хорижда ишлашни хоҳловчиларни қўллаб-қувватлаш тизимини ишлаб чиқмоқда. Потенциал мигрантлар тезкор меҳнат марказлари орқали тил бўйича кўмак, мажбурий тиббий кўрикдан ўтиш ва зарур ҳужжатларни олишда махсус портал орқали рўйхатдан ўтиш имкониятига эга.

Власти Казахстана активно разрабатывают новые механизмы для трудоустройства граждан республики в дальних зарубежных странах, включая Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ). Кроме того, рассматриваются инициативы по обеспечению трудовых прав казахстанских граждан, работающих за рубежом. Эту информацию сообщает публикация «Деловые Эмираты», ссылаясь на заявления Тамары Дусейновой, главы Министерства труда и соцзащиты населения Казахстана.
Статистические данные за первый квартал 2023 года показали, что более 194 тысяч жителей Казахстана уже трудоустроены за пределами страны. В данном контексте, приоритетной задачей стало обеспечение защиты трудовых прав казахстанских работников, которые выбрали зарубежное трудоустройство. В рамках этой инициативы, Казахстан стремится подписать дополнительные соглашения с странами-партнерами, включая ОАЭ, Турцию и Великобританию.
Дополнительно, в Казахстане разрабатывается система поддержки для тех, кто желает работать за рубежом. Потенциальным мигрантам предоставится возможность зарегистрироваться на специальном портале, где они смогут получить языковую поддержку, обязательные медицинские осмотры и помощь в оформлении необходимых документов через центры трудовой мобильности.