Қозоғистон Сенати депутатлари хорижий фуқароларнинг ҳужжатларни олишда бармоқ изларини мажбурий текширишни жорий этишни назарда тутувчи қонун лойиҳасини икки ўқишда маъқуллади. Янги қоидалар 2024 йил 1 январдан кучга кириши режалаштирилган.
Қонун лойиҳасида, шунингдек, хорижий фуқароларга индивидуал идентификация рақами (ИИН) олиш бўйича қатъий талаблар ҳам назарда тутилган. Сенат мажлисида депутат Евгений Больгерт чет элликлар ва фуқаролиги бўлмаган шахслар уни олиш учун Қозоғистондаги рўйхатга олиш органларига шахсан мурожаат қилишлари кераклигини таъкидлади. Илгари бошқа шахсларга берилган ишончнома асосида ИИНни ҳақиқатан яшаётган  жойида олиш мумкин эди.
2023 йил ноябр ойида Ички ишлар вазирлиги пойтахт аэропортлари орқали Россияга келаётган муҳожирларнинг бармоқ изларини олиш ва суратга олиш бўйича эксперимент бошлаш нияти борлигини маълум қилди. 2021 йил декабр ойидан бошлаб меҳнат фаолиятини амалга ошириш учун Россияга келган хорижликлар учун мажбурий бармоқ излари ва суратга олиш тартиби амал қилади.
2023 йилнинг 19 декабрида “Справедливая Россия” партиясидан Давлат Думасининг бир гуруҳ депутатлари Россияни қўллаб-қувватлаганликлари сабабли жиноий жавобгарликка тортилган хорижликларга яшаш учун рухсатнома (ВНЖ) бериш тўғрисидаги қонун лойиҳасини тақдим этди.

Депутаты сената Казахстана одобрили в двух чтениях законопроект, предусматривающий введение обязательной дактилоскопии для иностранных граждан при получении документов. Планируется, что новые нормы начнут действовать с 1 января 2024 г. Об этом сообщается на сайте парламента Казахстана.
Также проект закона предусматривает ужесточение требований к получению иностранными гражданами индивидуального идентификационного номера (ИИН). Во время заседания сената депутат Евгений Больгерт подчеркнул, что иностранцы и лицы без гражданства будут обязаны лично обращаться  в регистрирующие органы на территории Казахстана для его получения. Ранее они могли получить ИНН по месту фактического нахождения на основании выданной другим лицам доверенности.
В ноябре 2023 г. МВД заявило о намерении  начать эксперимент по дактилоскопии и фотографированию мигрантов, прибывающих в Россию через столичные аэропорты. Обязательная процедура дактилоскопии и фотографирования для иностранцев, прибывших в Россию для осуществления трудовой деятельности, действует с декабря 2021 г.
19 декабря 2023 г. группа депутатов Госдумы от «Справедливой России» внесла на рассмотрение законопроект о выдаче вида на жительство (ВНЖ) иностранцам, которые подверглись уголовному преследованию из-за поддержки России.