Ўзбекистон фуқаролари бўлган йўловчи автобуси Қозоғистоннинг Жамбул вилояти Жамбул тумани «Қизил тан» қишлоғида аварияга учради.
15 июнь автобусларнинг бирида  содир бўлган ёнғинда 31 нафар Ўзбекистон фуқаролари бўлган. Улардан 3 нафари ўрта даражада тан жароҳати билан Тараз шаҳар тиббиёт масканига олиб борилган. Ҳозирда ушбу фуқароларга малакали тиббий ёрдам кўрсатилмоқда, дейилади хабарда.
Ўзбекистон ФВВ Қозоғистон ФВВдан олган дастлабки маълумотларига кўра, аварияга «Алмата-Тошкент» автомобиль йўлининг 545 кмда трикотаж маҳсулотлари ортилган юк машинасининг ёниши оқибатида, автомобиль йўлида юзага келган тирбандлик сабаб бўлган.
Эслатиб ўтамиз, 2018 йил 18 январь куни «Самара—Чимкент» йўлининг 1068-километрида ёнғин содир бўлган. Ҳаракат давомида «Икарус» автобусида ёнғин чиққан, бу вақтда автобус салонида 55 йўловчи ва икки ҳайдовчи бўлган.  Ёнғин оқибатида 52 киши ҳодиса жойининг ўзида ҳалок бўлган эди.
Айнан 2022 йилнинг ўзида Жамбил вилоятида 2 ва 14 май кунлари йўл ҳалокатлар содир бўлган. 2 май куни Қозоғистоннинг Жамбил вилояти Жаулин туманида Ўзбекистон фуқароларини олиб кетаётган автобус ЙТҲга учраган. Автобусда 53 нафар йўловчи, жумладан, 47 нафар Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлган. Ҳодиса оқибатида 3 нафар Ўзбекистон фуқароси қурбон бўлган. 14- май куни юз берган ЙТҲда эса 23 фуқаро тан жарохати олган эди.

В Джамбулском районе Джамбулской области Казахстана  в результате ДТП загорелся автобус, в котором находился 31 гражданин Узбекистана. В результате три человека были госпитализированы с травмами. Об этом сообщает МЧС.
Инцидент произошел 15 июня в 03:10 ночи на 545-м километре автодороги “Алматы-Ташкент”. Первоначально на трассе, недалеко от села ”Кизил тан” произошло возгорание прицепа грузовой автомашины, в результате образовался автомобильный затор. Из-за этого еще один грузовой автомобиль совершил столкновение с двумя пассажирскими автобусами и одной легковушкой, которые также загорелись от столкновения.
В одном из автобусов находился 31 гражданин Узбекистана, трое из них были госпитализированы  в Таразский городской медицинский центр с повреждениями средней степени тяжести. По данным МЧС в настоящее время им оказывается медицинская помощь.
Всего в ДТП погиб 1 человек, 11 – доставлены в больницы, повреждено 14 машин (2 автобуса, 1 грузовик, 11 легковых авто).
Следует отметить, что власти дружественного Казахстана оказывают активное содействие в скорейшей ликвидации последствий этой аварии, оказании экстренной медицинской помощи пострадавшим. Обмен информацией о ситуации с МЧС Республики Казахстан продолжается.
Напомним, что 2 мая атобус с гражданами Узбекистана разбился в Жаулинском районе Жамбылской области Казахстана. В автобусе тогда находились 53 пассажира, в том числе 47 граждан Республики Узбекистан. В результате аварии погибли 3 гражданина Узбекистана.   Пострадавшим в результате аварии 14 мая в Жамбылской области, была оказана срочная помощь. Из 23 доставленных граждан 18 были помещены в Республиканский научный центр скорой медицинской помощи, 5 по состоянию здоровья отправлены домой.