Siz Moskva yoki Moskva viloyatida ishlash uchun patent oldingiz. Hujjat bekor qilinib, mamlakatdan deportatsiya qilinmasligi uchun uchta asosiy qoidaga qat’iy rioya qilishingiz kerak. Har bir migrant hujjatlarini olgandan so‘ng darhol nima qilishi kerakligini sodda qilib tushuntiramiz.
1-qoida. 2 oy ichida ish toping
Siz shunchaki patent sotib olib, cho‘ntagingizda olib yurolmaysiz. Endi yuridik shaxs, tadbirkor yoki xususiy ish beruvchida rasman ish topishingiz kerak.
Ish beruvchi bilan Mehnat shartnomasini imzolang va Ichki ishlar vazirligiga ish joyingiz haqida xabar – «uvedomleniye» bering.
Agar o‘z vaqtida xabar bermasangiz, patentingiz bekor qilinadi. Siz darhol Rossiyani tark etishingiz kerak bo‘ladi va yangi patent olish uchun faqat bir yildan keyin ariza topshirishingiz mumkin bo‘ladi.
2-qoida. Patent pulini o‘z vaqtida to‘lang
Patent oldindan to‘lov asosida ishlaydi. Bu faqat soliq (НДФЛ) o‘z vaqtida to‘langan taqdirdagina amal qiladi.
Narxi: 2026-yil 1-yanvardan boshlab Moskva va Moskva viloyatida patent narxi oyiga 10 000 rublni tashkil etadi.
Xavf: Agar siz to‘lovni bir kunga kechiktirsangiz ham patent avtomatik ravishda bekor qilinadi. Siz endi uning asosida ishlay olmaysiz va mamlakatda bo‘lishingiz noqonuniy hisoblanadi.
3-qoida. «Amina» ilovasini o‘rnating va internet aloqangizni onlayn saqlang.
O‘tgan yil oxiridan boshlab Moskva va Moskva viloyatida yangi eksperimental migratsiya ro‘yxatga olish tartibi amal qilmoqda. Bu O‘zbekiston, Tojikiston, Qirg‘iziston, Armaniston, Qozog‘iston, Gruziya, Ozarbayjon, Moldova va Ukraina fuqarolariga tegishli.
Siz smartfoningizga maxsus «Amina» mobil ilovasini o‘rnatishingiz shart.
«Amina» orqali siz Migratsiya markazi (ММЦ) manzilida ro‘yxatdan o‘tasiz va Ichki ishlar vazirligiga aslida qayerda yashashingiz haqida masofadan turib xabar berasiz.

Вы получили патент для работы в Москве или Московской области. Чтобы документ не аннулировали, а вас не депортировали из страны, нужно строго соблюдать три главных правила. Рассказываем простыми словами, что обязан сделать каждый мигрант сразу после получения документов.
Правило 1. Найти работу за 2 месяца
Просто купить патент и носить его в кармане нельзя. Вы обязаны официально устроиться на работу — к юридическому лицу, предпринимателю или частному нанимателю.
Что нужно сделать: Заключить трудовой договор и обязательно отправить в МВД уведомление о трудоустройстве.
Опасность: Если не отправить уведомление вовремя, ваш патент аннулируют. Вам придется немедленно уехать из России, а подать документы на новый патент вы сможете только через год.
Правило 2. Вовремя платить
Патент работает по принципу предоплаты. Он остается действительным только тогда, когда за него вовремя заплачен налог (НДФЛ).
Цена вопроса: С 1 января 2026 года стоимость патента в Москве и Подмосковье составляет 10 000 рублей в месяц.
Опасность: Если вы опоздаете с оплатой даже на один день, патент автоматически аннулируется. Работать по нему больше нельзя, а нахождение в стране станет незаконным.
Правило 3. Установить приложение «Амина» и не выключать интернет
С конца прошлого года в Москве и области действует новый экспериментальный порядок миграционного учета. Он касается граждан Узбекистана, Таджикистана, Кыргызстана, Армении, Казахстана, Грузии, Азербайджана, Молдовы и Украины.
Что нужно сделать: Вы обязаны установить на свой смартфон специальное мобильное приложение «Амина».
Как это работает: Через «Амину» вы регистрируетесь по адресу Миграционного центра (ММЦ) и удаленно сообщаете в МВД, где вы на самом деле живете.
Важное требование: Приложение автоматически передает в МВД данные о вашей геолокации.
Опасность: Если ваш телефон будет отключен от интернета или приложение не сможет передать геолокацию более 3 рабочих дней подряд, вас автоматически снимут с учета в Миграционном центре. Сначала вам придет предупреждение о необходимости подтвердить адрес, но если этого не сделать, начнутся серьезные проблемы с законом.