Petropavlovsk-Kamchatskiyda polisiya mehnat patentini to‘lash uchun soxta kvitansiya ko‘rsatgan 46 yoshli migrantni qo‘lga oldi. Endi erkak olti oygacha qamoqqa yuborilishi mumkin.
Rossiya qonunchiligiga ko‘ra, mamlakatda ishlashni istagan xorijliklar maxsus patent sotib olishlari shart. U bir oydan bir yilgacha muddatga beriladi. Busiz ishlash rasman mumkin emas.
Hujjatlarni tekshirish vaqtida politsiya muhojirni to‘xtatib, patent uchun to‘lovni tasdiqlovchi kvitansiyani ko‘rsatishni so‘ragan. U ko‘rsatgan 91 972 rubllik qog‘ozni politsiyachilarda shubha uyg‘otdi. Tez orada chek soxta ekanligi ma’lum bo‘ldi.
Hozirda migrantga nisbatan Rossiya Jinoyat kodeksining 327-moddasi 5-qismi bilan jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Bu hujjatlar, muhrlar yoki shtamplarni qalbakilashtirish bo‘yicha modda bo‘lib, aybdorga olti oygacha qamoq jazosi berilishi mumkin.
Huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari eslatib o‘tishlaricha, soxta hujjatlardan foydalanish og‘ir jinoyat hisoblanadi. Agar kimdir hujjat tayyorlashga «yordam berishni» taklif qilsa ham, ulardan foydalanayotgan kishi javob beradi.

В Петропавловске-Камчатском полиция задержала 46-летнего мигранта, который предъявил поддельный чек об оплате патента на работу. Теперь мужчину могут посадить в тюрьму на срок до шести месяцев.
По российским законам, иностранцы, которые хотят работать в стране, обязаны покупать специальный патент. Он выдаётся на срок от одного месяца до одного года. Без него официально работать нельзя.
Во время обычной проверки документов полицейские остановили мужчину и попросили показать чек, подтверждающий оплату патента. Он показал бумагу на сумму 91 972 рубля, но у сотрудников возникли сомнения. Вскоре выяснилось, что чек фальшивый.
Теперь против мигранта возбуждено уголовное дело по части 5 статьи 327 Уголовного кодекса России. Это статья за подделку документов, печатей или штампов. Максимальное наказание — до шести месяцев лишения свободы.
Правоохранители напоминают: использование поддельных документов — серьёзное преступление, и ответственность за это может быть уголовной. Даже если кто-то предложил «помощь» с документами, отвечать всё равно придётся тому, кто ими пользуется.