Vladimir Putinning 1126-sonli farmoni asosida Rossiyada noqonuniy yurgan muhojirlar 2025-yilning 30-apreligacha mamlakatdan ketmay hujjat rasmiylashtirishi mumkin. Ushbu “amnistiya” vaqtida nafaqat anchadan buyon hech qanday hujjatsiz yurganlar, balki patenti kuyganlar yoki patent olishda “otkaz” olganlar ham bir yil o‘tishini kutmay qaytadan yangi patent olishlari mumkin.
Agar patentingiz kuygan bo‘lsa yoki patent berishda “otkaz” olgan bo‘lsangiz 30-aprelgacha tezroq yangi patentga topshirishingiz mumkin. Amnistiya vaqtida yangi patent olish uchun quyidagi tartibda harakat qilish lozim.
Agar “registratsiya” qilib beradigan uy egasi bo‘lsa unda avval yashash manzilingiz bo‘yicha IIVning Migratsiya bo‘limiga borasiz. Turar joy egasi bilan borib, jarima to‘lab, registratsiya rasmiylashtirishingiz kerak. Registratsiya rasmiylashtirish uchun pasport va oxirgi migratsion kartangizni olib borishingiz kerak. E’tiborli bo‘ling, migratsion karta eski bo‘lsa ham bo‘laveradi. Asosiysi, haqiqiy bo‘lsin. Jarimani to‘laganingizdan keyin 30-aprelgacha registratsiya rasmiylashtirib berishadi. Shundan so‘ng borib, odatdagidek patentga topshiraverasiz.
Agar registratsiya qilib beradigan uy egasi yoki yotoqxona topa olmasangiz, unda avval patent rasmiylashtiradigan joyning “konsultatsiya” bo‘limiga uchrashingiz kerak. U yerda hozir registratsiya qila olmayotganingiz, biroq Rossiya prezidentining 1126-sonli farmoni asosida patent olmoqchiligingizni aytishingiz kerak. Hujjatlaringizni o‘rganib chiqib, o‘sha yerning o‘zida sizni jarimaga tortishadi. Jarimani to‘lagach, patentga hujjat topshirasiz. Jarima to‘lagan chekingiz va patentga topshirigan hujjatingiz bilan keyin 30-aprelgacha bo‘lgan muddatda registratsiya qilishingiz kerak. Keyin shu registratsiya bilan kelib, tayyor patentni olib ketishingiz mumkin bo‘ladi.

Как вы знаете, до 30 апреля 2025 года на основании Указа Владимира Путина № 1126 от 30 декабря 2024 года нелегально находящиеся в России мигранты могут оформить документы, не покидая страну. По «амнистии» урегулировать свой статус могут не только те, кто давно находится без документов, но и те, у кого аннулирован, просрочен патент или получившие «отказ» при оформлении патента. За новым патентом можно обратиться, не дожидаясь истечения годичного срока.
Если ваш патент просрочен или вы получили «отказ» при выдаче патента, вы можете, не дожидаясь истечения года, подать документы на новый патент до 30 апреля. Чтобы получить новый патент во время амнистии, не дожидаясь годичного срока, необходимо действовать в следующем порядке.
Если есть собственник жилья, который оформит вам миграционный учёт то сначала обратитесь в Миграционный отдел МВД по месту вашего проживания. Обратившись за миграционным учётом вместе с собственником жилья, вам сначала потребуется оплатить штраф. После оплаты штрафа вам оформят миграционный учёт до 30 апреля. Для оформления миграционного учёта вам нужно взять с собой паспорт и последнюю миграционную карту. Обратите внимание, миграционная карта может быть давней (просроченной), и она прекрасно подойдёт. После этого в обычном порядке подаете документы на патент и получаете его не выезжая из страны.
Если вы не можете найти собственника жилья или общежитие для миграционного учёта, то сначала нужно обратиться в отдел «консультаций» по месту оформления патента. Там должны сообщить, что не можете сейчас оформить миграционный учёт, но хотите получить патент на основании указа Президента России № 1126. Изучив ваши документы, инспекторы выпишут штраф на месте. После оплаты штрафа сможете подать документы на патент. С чеком об оплате штрафа и справкой о подаче документов на патент, вам нужно будет оформить миграционный учёт сроком до 30 апреля. Затем с этим миграционным учётом сможете прийти и забрать готовый патент.
Не упустите возможность, воспользуйтесь амнистией и оформите документы для законного нахождения на территории России.