Rus pravoslav cherkovi patriarxi Kirill Umumjahon yoshlar festivalida yana migrantlar Rossiya va ruslar o‘zligiga tahdid solmasligi kerakligi haqida gapirdi.
Patriarx xorijliklar doim qaysi mamlakatga kelganlarini esda tutishlar kerakligi va bu mamlakatning urf-odatlari va an’analarini hurmat qilishlari lozimligini ta’kidlagan. Shuningdek, patriarx fikriga ko‘ra, migrantlar, boshqalarga agressiv kayfiyatda bo‘lgan o‘z gettolarini shakllantirmasligi kerak.
Aytish joizki, Rus patriarxi gapirgan gettolarni shakllantirish taklifi migrantlardan emas, Moskva oblasti gubernatoridan chiqqan edi. Podmoskovye gubernatori yil boshida yirik biznes, davlat idoralari va ayrim jamoatchilar ishtirokida majlis o‘tkazib, migrantlar uchun maxsus shaharchalarni barpo qilish qarorini qabul qilgan va uning fikricha, migrantlarning shaharchalarida ularni nazorat qilish osonroq bo‘lar ekan.
Ma’lumot uchun: Gettolar ijtimoiy, huquqiy yoki iqtisodiy bosim natijasida zamonaviy dunyoda ozchiliklarning ixtiyoriy yoki majburiy yashashi uchun ajratilgan yirik shaharlarning bir qismidir. Dastlab, bu atama faqat yahudiylar yashaydigan hududlar uchun ishlatilgan.

Мигранты не должно создавать угроз для национальной идентичности России и русских. Об этом на Всемирном фестивале молодежи заявил патриарх Московский и всея Руси Кирилл, его слова приводятся на сайте Русской православной церкви (РПЦ).
Он подчеркнул, что иностранцы всегда должны помнить, в какую страну приехали, и уважать ее традиции и обычаи. Мигрантам также не стоит формировать свои национальные гетто, агрессивно настроенные к окружению.
Стоит отметить, что таким формирование гетто, о которых говорит патриарх всея Руси Кирилл, является инициативой губернатора Московской области Андрея Воробьева. Губернатор Подмосковья в начале 2024 года провёл совещание с представителями крупного бизнеса, чиновниками и правоохранителями, на котором было принято решение о строительстве специальных жилых кварталов для размещения мигрантов. Андрей Воробьев аргументировал это тем, что так мигрантов якобы легче будет контролировать.
Справка: Гетто — части крупных городов, отведенные для добровольного или принудительного проживания меньшинств, в современном мире в результате социального, правового или экономического давления. Изначально термин употреблялся только для районов проживания иудеев или евреев.