“VKontakte” va “Telegram” kabi mashhur loyihalarni asoschisi Pavel Durov qonun bilan bog‘liq muammolardan qochishning eng yaxshi yo‘li, marka yoki tanga yig‘ish emas, pasportlarni kolleksiya qilish degan fikrda bo‘lgan, shekilli. Har holda 2024-yil holatiga ko‘ra, Durovning to‘rtta: Rossiya, Sent-Kits va Nevis, BAA va fransuz pasportlari bor edi.
Durov Rossiyada tug‘ilgan va avtomatik ravishda rus pasportini olgan. Ammo u VKontakte tsenzurasi tufayli rasmiylar bilan muammoga duch kelishi bilan u mamlakatdan chiqib ketdi. Aftidan, u Rossiyada uning dahosi qadrlanmasa, o‘zi qadrlanadigan yurt topaman, degan qarorga kelgan, shekilli.
2013-yilda Durov bitta rus pasportining o‘zi yetarli emas degan qarorga keldi va kamtarona 250 ming dollar evaziga u Sent-Kits va Nevis fuqaroligini oldi. Xo‘sh, kim soliqdan ozod bo‘lish va ko‘ngli istagan joyga sayohat qilish imkoniyatidan voz kechadi? Asosiysi, uni ekstradisiya qilmasliklari.
2021-yilda Durov o‘z kolleksiyasiga BAA pasportini ham qo‘shdi. Unga Sent-Kits va Nevisning soliqsiz sharoitlari ham yetarli bo‘lmay qoldi. BAA fuqarolik masalalarida o‘zining qattiqqo‘lligi bilan mashhur bo‘lsa-da, Durov kabi “investorlar” uchun istisno qildi. Xo‘sh, Telegram shtab-kvartirasi uchun soliqlar o‘ta kam, texnologik innovatsiyalar yuksak qadrlanadigan yana qanaqa joy topish mumkin?
Fransiya fuqaroligini olgan 2021-yilda Durov Yevropaga ko‘chib o‘tish vaqti keldi, deb qaror qildi va u Fransiya fuqarosi bo‘ldi. To‘g‘ri, Fransiya BAA kabi “arzonbaho” emas va fuqarolikni olish uchun mamlakatda yillar davomida yashashni talab qiladi. Ammo Durov bo‘shliqni topdi – investisiya dasturlari va madaniyatga qo‘shgan hissasi. Endi u Yevropa Ittifoqi bo‘ylab bemalol harakatlana oladi va biznesini kengaytira oladi.
Durovning ko‘p fuqaroliligining sabablari oddiy: birinchidan, siyosiy xavflardan himoya.
Ikkinchidan, butun dunyo bo‘ylab erkin harakatlanish qobiliyati, bu uning global biznes manfaatlari uchun muhimdir. Uchinchidan, xarajatlarni optimallashtirish uchun soliq imtiyozlaridan foydalanish.
Ammo bunday pasportlar to‘plami ham Durovni 2024-yil 24-avgustda Fransiyada hibsga olishdan qutqara olmadi. Fransiya fuqaroligiga qaramay, Durov persona non grata deb e’lon qilindi.
Ko‘pchilik uning Rossiya hukumatini tanqid qilgani uchun hibsga olinishi siyosiy sabablarga ko‘ra, deb hisoblaydi. Biroq Fransiya prezidenti Makron uning hibsga olinishi siyosatga aloqador emasligini aytdi.

Павел Дуров, основатель таких популярных проектов, как “ВКонтакте” и Telegram, похоже, решил, что лучший способ избежать проблем с законом – это собирать паспорта, а не марки или монеты. По крайней мере, на 2024 год у Дурова было целых четыре паспорта: России, Сент-Китса и Невиса, ОАЭ и Франции.
Российское гражданство
Дуров родился в России и автоматически получил российский паспорт. Но как только у него возникли проблемы с властями из-за цензуры в “ВКонтакте”, он покинул страну. Видимо, он решил, что если его гениальность не оценят на родине, то он найдет страну, где его по достоинству оценят.
Гражданство Сент-Китса и Невиса
В 2013 году Дуров решил, что одного российского паспорта маловато. И за скромные 250 тысяч долларов он получил гражданство Сент-Китса и Невиса. Ну а кто откажется от возможности не платить налоги и путешествовать, куда душа пожелает? Главное, чтобы его не экстрадировали обратно.
Гражданство ОАЭ
В 2021 году Дуров пополнил свою коллекцию паспортом ОАЭ. Эта страна известна своей строгостью в вопросах гражданства, но для “инвесторов” вроде Дурова здесь сделали исключение. Где еще можно создать штаб-квартиру Telegram с минимальными налогами и без лишних вопросов?
Французское гражданство
В том же 2021 году Дуров решил, что пора и в Европу податься. И он стал гражданином Франции. Правда, Франция не такая “дешевая”, как ОАЭ, и требует для получения гражданства годы проживания в стране. Но Дуров нашел свою нишу – инвестиционные программы и вклад в культуру. Теперь он может свободно перемещаться по ЕС и расширять свой бизнес.
Причины многогражданства
У Дурова есть несколько причин для такой “паспортной коллекции”. Во-первых, это защита от политических рисков. Во-вторых, возможность свободно перемещаться по миру, что важно для его глобальных деловых интересов. В-третьих, использовать налоговые льготы для оптимизации затрат.
Но даже такой впечатляющий набор паспортов не спас Дурова от ареста во Франции 24 августа 2024 года. Несмотря на французское гражданство, он был объявлен персоной нон грата. Многие считают, что его арест за критику российского правительства был политически мотивированным. Однако президент Франции Макрон заявил, что арест не был политически обусловлен.
Так что даже четыре паспорта не гарантируют, что вы избежите правосудия, если оно решит вас “прижать”.